Rozhovory

Přečtěte si naše příběhy a dozvíte se o nás víc! Každé úterý si teď můžete přečíst rozhovor s někým z Fortescue party – ať už vedoucím, praktikantem, účastníkem táborů nebo jiných našich akcí :)

Stačí kliknout na portrét!Káťa 6. 6.Aneta 30. 5.Martina 16. 5.Anička 9. 5.Eva 2. 5.Vašek 25. 4.Terka 18. 4.Bětka 11. 4.Petr 5. 4.Rebecca 28. 3.Anýz 14. 3.Robo 7. 3.Natália 28. 2.Petr 21. 1.Majka 14. 12.Tom 7. 2.Pepa 31. 1.Carol 19. 1.Marie 10. 1.Míša 6. 12.Kuba 29. 11.Viki 22. 11.Vendy 15. 11.Pedris 8. 11.Štěpán 2. 11.

Káťa

×

Káťa 6.6.
Káťa 6.6.
Se dvěma našimi zakladateli, Štěpánem a Carol, už jsme náš pravidelný Fortescue rozhovor absolvovali. A dnešním dnem jsou zakladatelské rozhovory kompletní :)

Od Káti se dneska dozvíte, jaké to je, být v čele téhle naší smečky, co všechno se díky táborům můžete naučit a taky to, proč všichni naši členové tvoří jednu velkou rodinu. :)

1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Káťa? :)
Káťa je studentka vysoké školy a podnikatelka, která si užívá práci s dětmi a ráda lítá po lesích. Teď jí bylo 25 a čeká ji diplomová práce 😃 Taky je člověk, který miluje příběhy, ať už v knížkách, v televizi nebo ty opravdový od lidí a ze života.

2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
Možná spíš co přivedlo tábory Fortescue ke mně. Od šesti let jsem jezdila na tábory a naprosto si to zamilovala. Tam jsem taky potkala ostatní zakladatele Fortescue. A pak najednou parta vedoucích, která nás odchovala, další rok žádný tábor nepořádala. Tak nějak přirozeně jsme to po nich přebrali, byla by škoda, kdyby tak dobrá věc, která těšila tolik lidí, vymizela ze světa. To už bylo před sedmi lety. Hrozně to běží 😃 Nejdřív jsme pracovali pro cestovku, která nás odchovala. A pak, když jsme měli pocit, že by se věci daly dělat jinak a lépe, přišly tábory Fortescue, naše milované jméno, které hrdě neseme i dnes.

3. Jaká je tvoje pozice ve Fortescue týmu? S čím máš zkušenost – ať už jako účastník, nebo spíš organizátor?
Hrdě se hlásím jako zakladatel Fortescue! Teda jeden z nich 😊 Spolu se Štěpánem, Carol a všemi ostatními, bez kterých by Fortescue nebylo možné, jsme se pořádně nadřeli, aby teď lidi mohli na našich stránkách číst spokojené rozhovory 😃 S čím mám zkušenost? Jeje, snad úplně se vším. Účastník, praktikant, vedoucí, zdravotník… dokonce jsem někde i vařila, což nikomu nepřeju. Sýrovou omáčku, co jsme nakonec mazali na chleba.

4. Co je na Táborech Fortescue super?
Doufám, že je na nich super hodně věcí 😃 Co mě baví nejvíc jsou lidi, pro které se to prostě vyplatí dělat. Ať už účastníci, nebo náš skvělý organizátorský tým. Je to pro mě veliká čest nazývat je přáteli.

5. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
V tom, že jet na tábor je jako jet domů. Doma vás nikdo nesoudí, přijímají vás takového, jaký jste. Můžete chodit neučesaní, dělat hloupé vtipy a být stoprocentně sami sebou a nikdo se vám nesměje nebo vás neodstrkuje. Teda, možná se vám směje, ale ne ve zlém 😃 Je pro mě nejdůležitější, aby děti na táboře mohly vytáhnout svoje největší a nejdivnější tajemství, které by ve škole třeba nikomu neřekli, a aby se setkali jenom s porozuměním a přijetím.

6. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Od zapalování ohně a léčení bolístek po placení daní a vystavování faktur. Je toho hodně. Hlavně ale asi to, že vás vždycky něco překvapí. A že si všichni rádi zablbnou, nezávisle na věku.

Káťa (v levo) jako legendární Generál Ackbar
Káťa (v levo) jako legendární Generál Ackbar
7. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesla právě ty? :)
Za tolik let se těžko vybírá jen pár. Pro mě je ale asi nejsilnější, když mi zážitky z léta pomohou v situaci, kde bych je nečekala. Když jsem maturovala a posadila se před porotu, tak jsem třeba byla obrovsky nervózní. A v hlavě mi vyskočila vzpomínka, jak jsem se klepala před Umbridgeovou a jejím Vyšetřovatelským sborem. A to bylo mnohem horší. Takže maturitní místnost jsem opouštěla s úsměvem. Nebo když se mi prodejce pojištění pokoušel vnutit pojistku stejným způsobem, který jsem jako občan Kapitolu používala na ubohé splátce.

8. Co bys doporučil všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Že ačkoliv je nad věcmi dobré přemýšlet, tak si nikdy nemůžete být jistí, dokud to nezkusíte. Je to jako Schrödingerova kočka. Můžete prožít nejlepší léto. Nebo třeba zjistíte, že to pro vás není. Ale dokud nepojedete, tak se to nedozvíte

Aneta

×

Dnešní rozhovor s Aneta krásně ilustruje to, že není vůbec na škodu, když vyrazíte na naše tábory, aniž byste si s sebou přivezli kamaráda :) Stačí jen sebrat trochu odvahy a vyrazit! Víc čtěte v rozhovoru ;)
Aneta 30.5.
Aneta 30.5.

1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Aneta?
Aneta je studentka pražského gymnázia, která ráda kreslí, tancuje, tráví čas venku s přáteli, nebo klidně i jen sama, a hlavně ráda čte a píše.

2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
Poměrně náhoda, zrovna rok, kdy jsem se rozhodla, že už na tábor nepojedu, jsme přes stránku s tématikou Hunger Games, na které jsem byla admin, sdíleli právě Tábory Fortescue. Ještě s pár adminkana jsme se rozhodly, že to také vyzkoušíme. Poprvé, když jsem jela, tak jsem neznala nikoho jinak, než přes internet, a abych byla dost upřímná, tak jsem se bála. To jsem ale ještě netušila, co za úžasný týden mě čeká.

3. Co je na Táborech Fortescue super?
Spoustu věcí, třeba to, že se nikdy nenudíte, anebo hlavně ty lidi, které tu můžete potkat. Lidi se stejnou vášní pro fantasy a čtení. A nemyslím jen účastníky, ale i vedoucí.

4. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Rozhodně bych začala přístupem vedoucích. To je právě jedna z věcí, co mě přesvědčila, že chci jet další rok znova. No a letos pojedu už čtvrtý rok. Tím, že jsem vyrůstala na táborech, kde bylo až 200 dětí, a program byl uzpůsoben tak, aby ho zvládli i ty nejmenší, což znamenalo, že čím starší účastník byl, tím víc se nudil, tak pro mě byla opravdu příjemná změna, když jsem najednou byla někde, kde se ke mně vedoucí chovají přátelsky, program, který jede 24/7 je opravdu jedinečný a užije si ho každý. Na těchto táborech nemáte sebemenší šanci poznat, co je to nuda.

5. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Krom takových věci jako hrát famfrpál a otočit papír s šifrou na druhou stranu, dřív než se ji začnu pokoušet vyřešit (čti: nešlo mi to tak dlouho, až mi muselo být prozrazeno, že se na druhé straně papíru nachází klíč k šifře), tak posouvat svoje hranice, sama jsem se s těmito lidmi přesvědčila, že dokážu běhat rychleji a na větší vzdálenosti, než jsem věděla, dokážu být vzhůru déle, než jsem si dokázala kdy představit, ale třeba také to, že dokážu sníst mnohem více jídla, než jsem myslela, že je možné. Tohle je ale jen opravdu malý výběr toho, co mě tyto tábory naučily.

6. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesla právě ty?
Z táborů jsem si odvezla velké množství zážitků, nejenom ty, u kterých jsem se náramně bavila, ale i ty, ze kterých jsem se i o sobě něco naučila. Určitě tam patří to, jak jsem jako Lannister otrávila 2 roky za sebou buď jednoho člena svého týmu, nebo rovnou celý tábor. Život ve hře mi tyto kroky sice neprodloužily, ale pomohly postupu hrou Lannisterům.

7. Je nějaký konkrétní zážitek, který si s Fortescue vybavíš a ráda na něj vzpomínáš?
Je tu spoustu věcí, na které vzpomínám, jako první se mi vybavuje, jak jsem se při jedné hře, hned na začátku tábora prohodila s kamarádkou, která je mi podobná, nebo to alespoň tvrdí ostatní. A v momentě kdy ostatní měli pronásledovat mě, tak pronásledovali jí. A to mi pomohlo nepozorovaně proběhnout.

8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?

Anet (v levo) a její Lannisterská rodina
Anet (v levo) a její Lannisterská rodina
Spoustu zkušeností, ale také spoustu přátel. Mezi něž patří i má nejlepší kamarádka.

9. Co bys doporučila všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Rozhodně neváhejte, pokud se bojíte jet jen proto, že nemáte s kým, musíte překonat svůj strach, jako já, a zažít tohle dobrodružství s námi.

Martina

×

Dnešní rozhovor s Martinou nás zase jednou zahřál u srdce! :) Martina zvládla nejenom přežít několik arén Hladových her, ale taky úspěšně projít táborem se sádrou na noze, za což jí patří naše uznání! :D :)

Martina
Martina
1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Martina? :)
Martina je studentka anglického gymnázia, která velmi ráda čte, spí, tráví čas s přáteli, učí se angličtinu a píše příběhy. A věčně žije ve vlastním světě plný kouzel a zázraků.

2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
Znáte to. Léto klepe na dveře a Vy se usilovně snažíte vymyslet program. Před skoro 5 lety jsem přesně takto uvažovala. Mamka zrovna přinesla letáček táborů a v té době jsem doslova žila Harry Potterem. Vyhlédla jsem si tam tábor Harryho Pottera, který přesně splňoval mé požadavky. A od té doby jezdím prakticky každé léto na tábory od Fortescue :)

3. Co je na Táborech Fortescue super?
Všechno. Nijak to ani nejde napsat. Od příjezdu až po odjezd se nikdy nenudíte. Jste s partou, která Vám perfektně rozumí (narozdíl od členů rodiny). Myslíte na to, jak krásná je příroda kolem Vás, jaký asi bude oběd/snack, co bude k večeři. A hlavně si užíváte táborovou hru, kde můžete být prakticky čímkoliv – od kouzelníka až splátce v aréně.

4. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Zatím neznám nikoho, kdo by si z táborů od Fortescue neodnesl alespoň jednu legendární vzpomínku. Nebo neznám nikoho, kdo by řekl, že to byla ztráta času, vyhozené peníze, vůbec jsem se tam nebavil/a, a tak podobně. V tom jsou jedinečné a pro mě nenahraditelné.

5. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Prohrávat. (Pardon.)
Nikdy si na tábor nebrat pyžamo. Zbytečně zaplácá místo v batohu. Radši si vzít náhradní oblečení – nikdy ho není dost.
A taky, že ve světě kouzla existují, jen v ně musíme věřit.

6. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesla právě ty? :)
Těch je velké množství! Za všemi zážitky je velký příběh, jedinečnost a hlavně veliký úsměv na tváři. Ne všechny byly příjemné, ovšem z takových si beru ponaučení. Kdybych měla být úplně konkrétní, tak například vezmu slavný výlet na mém prvním Hunger Games táboře (Zdravím všechny členky tehdejšího Druhého kraje ).
Druhý kraj statečně kráčel po pěšině, když v tom najednou začalo pršet. Nejdřív to tolik nevadilo, ovšem kapky se rychle změnily v kroupy a začalo se až nebezpečně blýskat. Promočeny jsme se schovaly pod strom. Největší vlna strachu přišla, když blesk udeřil několik metrů od nás. Všechny jsme byly mokré, skoro zmrzlé a přesto jsme začaly zpívat legendární písničku The Hanging tree. Déšť, kroupy a blesky za několik strastiplných minut odkráčely a Druhý kraj se vykašlal na záchranu Peety. Ponaučení? Nechoďte zachraňovat Peetu k jezeru, radši zachraňte svůj vlastní život.

7. Je nějaký konkrétní zážitek, který si s Fortescue vybavíš a ráda na něj vzpomínáš? :)
Zážitek, na který ráda vzpomínám, jsem již zmínila. Ovšem zážitků je mnohem více, ale tento byl takový, na který v životě nezapomenete. Rozhodně však stojí za zmínku tábor, na kterým jsem byla skoro zmrzačena – dva týdny před táborem jsem si vymkla kotník. To ovšem nebránilo tomu, abych na tábor nejela! Dokonce si myslím, že jsem si ten tábor užila ještě víc, než kdybych tu sádru neměla.

8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?

Martina se svým týmem zpívá "hanging tree"
Martina se svým týmem zpívá „hanging tree“
Přátele, neuvěřitelné a nezapomenutelné vzpomínky, praktické zkušenosti – jak postavit domeček pro Dobbyho nebo Rue – a spoustu radosti a síly do života.

9. Co bys doporučila všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Nečekejte, protože se třeba nedočkáte. Každý tábor je něčím výjimečný a je jen na Vás, jaký si zvolíte. Garantuji Vám, že ať už je cena jakákoliv, vždy budete myslet na to, jak úžasný a unikátní tábor to byl.

Anička

×

Dnešní rozhovor úžasně ilustruje to, co to znamená Fortescue rodina :) Na otázky dnes odpovídala Anička, která do naší party bez problémů zapadla na táboře Harryho Pottera a už je nerozlučným členem naší party. Jak se k nám dostala a co pro ni Fortescue znamená? Čtěte dál :)

Anička
Anička

1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Anička? :)
Jmenuji se Anna, je mi osmnáct let a studuji v Praze na GJN.

2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
Moje spolužačka Míša. Tři roky do mě hučela, jak jsou Tábory Fortescue super. Tak jsem se nakonec nechala přemluvit a vyrazila na HP.

3. Co je na Táborech Fortescue super?
Stoprocentně kolektiv. Není to jenom jednorázová akce, jsme prostě banda lidí, co se ráda vidí i přes rok.

4. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Nejistotou, která jen podporuje vaše napětí. U těchto táborů se vám nestane, že si přečtěte program vyvěšený na nástěnce, nebo že uhodnete, co bude večer za hru. Tady si nemůžete být ničím jistí, dokonce ani tím, jestli bude oběd v jednu nebo pět večer. :D

5. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Práce s týmem. Jako na každé tábory, i sem jezdí spousta různých typů lidi. A každý tým musí zvládnout vše dohromady. Někdy jde tým rozdělit podle preferencí, ale jsou hry, kdy musí všichni doběhnout společně, bez ohledu na to, že někdo je vrcholový sportovec a někdo umělec.

6. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesla právě ty?
Tábory Fortescue jsou pro mě předplatném na zážitky. Jeden tábor a zážitky s těmito lidmi nikdy neskončí. Ať už zážitky z HP Conu, nebo procházek Prahou nad ránem, protože čekáme na první ranní bus domů. Jakmile se jednou zapojit, vtáhne vás to a už se vás nikdy nepustí.

7. Je nějaký konkrétní zážitek, který si s Fortescue vybavíš a ráda na něj vzpomínáš?
Vzpomínám si na loňský celodenní výlet na HPP. Kdy jsme kvůli hrám pro určení startovního pořadí týmu vyrazili až ve dvě odpoledne. Takže zabalený oběd jsme z většiny snědli už před cestou. A výlet se během chvilky stal spíše celonočním než celodenním. Vzpomínám si, jak jsme okolo třetí ráno šli přes louku a fotily skupinové selfie, ale kvůli nezastavitelnemu smíchu jsme nezvládli, aby na fotce bylo víc lidí než dva z celkového počtu sedm lidí v týmu.

8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?
Partu. Kolektiv. Lidi se kterými ráda jdu v pátek večer ven, a kteří nesmí chybět na mém maturitním plese.

9. Co bys doporučila všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Určitě jeďte. Za zkoušku nic nedáte a zažijete něco o čem se vám ani nesnilo, že je možné. A než si to uvedomíte jste přihlášení příští rok na tábory tři a ne jeden. A přes rok máte plán na podzimní prázdniny, Silvestra a čarodějnice. :)

Eva

×

Co znamená Fortescue pro naši účastnici Effku? :) To zjistíte z dnešního rozhovoru! Effka si nás nejdřív proklepla na Harry Potter conu, přesvědčila se, že jsme celkem fajn lidi :D, a vyrazila na tábor. Teď už je neodmyslitelnou členkou naší Fortescue rodiny <3 a vyráží s námi i na všemožná další dobrodružství! Effka do naší old school party zapadla bez okolků :) A co s námi zažila? Čtěte dál! :) Eva
1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Effka?
Effka je šestnáctiletá fanynka fantasy (hlavně Harryho Pottera). Momentálně studuje na Masarykově střední škole chemické, věnuje se hře na trubku a skautingu.

2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
Ve čtrnácti jsem se rozhodla, že pojedu na Harry Potter tábor. Hledala jsem na internetu a nakonec našla Nejdříve jsem si Fortescue proklepla na prvním HP CONu a okamžitě jsem věděla, že to léto bude nezapomenutelné (tak jsem s sebou přitáhla i bratrance :D)

3. Co je na Táborech Fortescue super?
Fortescue jsou parádní svým přístupem a nápaditostí. Myslíte si, že vás nic nepřekvapí, ale o pár chvil později přijdete na to, jak jste se šeredně spletli

4. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Liší se hlavně přístupem, vedoucí nejsou nijak autoritativní hlídači, ale vaši kamarádi, se kterými se dá zažít hodně srandy i mimo program. Další věcí je „malinko“ posunutý režim. Proč snídat ve dvě odpoledne? Protože jít spát v pět ráno je celkem napohodu . Jedinečné jsou taky role-playem, který je všudypřítomný a navodí tu správnou atmosféru.

5. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Hlavně spolupráci s lidmi, které neznám ani den, takže nevím, co od nich očekávat. Taky ale různé šifry, Hru a zbavila jsem se prakticky panického strachu ze tmy.

6. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesla právě ty?
Asi nejvíc vede Brumbálova armáda a sabotáž systému, který zavedla naše milovaná Dolores Jane Umbridgeová. Třeba lepení výnosů na kadiboudy a výroba a doprava Hrabáka do kabinetu právě Dolores.

7. Je nějaký konkrétní zážitek, který si s Fortescue vybavíš a ráda na něj vzpomínáš?
Super moment byl například hrát Hermionu drženou v Malfoyovic sídle, přikouzlená ke stožáru čekat na svůj tým. Těm mamlasům (mám vás ráda, lidi :D) to trvalo snad půl hodiny, za kterou jsem se stihla dvakrát obtočit kolem stožáru, být pomalovaná lihovkou přes celý obličej a ochutnat několik šišek.

Evka v Nebelvíru (hrdě držící vlajku napravo)
Evka v Nebelvíru (hrdě držící vlajku napravo)
8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?
Hlavně nové přátele, potřebu sníst co nejvíc snacků, než nezbude nic a skutečnost, že všechno je závod.

9. Co bys doporučila všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Přestaňte přemýšlet a přihlaste se, už včera bylo pozdě!

Vašek

×

Dneska po delší době s (nyní už) full-time vedoucím, Vaškem! :) Vašek (alias Cimbi) si nás pamatuje ještě jako účastníky a před poměrně nedávnou dobou se postupně dostal na praktikantskou a později na vedoucovskou pozici. Jaké zážitky si tedy odnesl a co pro něj Fortescue znamená? Čtěte dál! :)

Vašek 25.4.
Vašek

1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Vašek? :)
Ahoj ? Jsem studentem v prváku na pedagogické fakultě v Hradci Králové s aprobací Český jazyk a Výchova k občanství. Mám i spoustu koníčků. Mezi ty největší patří rybaření, čtení a tak trochu i posilování a běhání ?

2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
No, tak trochu náhoda ? Jednou mi mamča přinesla ze školy, kde učila plakátek o letních táborech, kde byl mimo jiné i Harry Potter a Fénixův řád. A jakožto velký fanoušek HP jsem se rozhodl, že pojedu ? První rok jsem jel sám a potkal jsem tam tu nejúžasnější partu lidí, co do teď znám. Rok potom už jsem vzal i pár svých spolužáků, ale ty to moc nebavilo, takže rok poté jsem jel opět sám ? A potom se to stalo…trojice těch nejsympatičtějších vedoucích (Štěpán, Carol a Káťa) se rozhodli, že udělají vlastní tábory…první rok jsem jel jako účastník na HP a zároveň praktikant na HG. A potom už jsem jezdil jako vedoucí ?

3. Jaká je tvoje pozice ve Fortescue týmu? S čím máš zkušenost – ať už jako účastník, nebo spíš organizátor?
Řekl bych, že moje pozice ve Fortescue týmu je tam, kde jsem zrovna potřeba ? Pomáhám hlavnímu vedoucímu, když je potřeba něco zařídit, programovému vedoucímu předkládám svoje návrhy a připomínky k programu a dělám především oddílového vedoucího. Jako účastník si pamatuji, že mě vždycky nejvíc bavilo, když se s kolejním vedoucím dalo dobře pobavit a o to se i snažím ? Rád trávím co nejvíce času s účastníky a rád si pokecám, zvláště když vidím, že je to baví ? No a pokud to baví je, pak to baví i mě ?

4. Co je na Táborech Fortescue super?
Určitě to jsou lidi. Fortescue, to není jenom letní tábor a konec… My se scházíme pravidelně, s ostatními vedoucími zhruba jednou měsíčně a s účastníky tak jednou za čtvrt roku ? Pořádáme HP con a trávíme spolu prázdniny…prostě je to super! ?

5. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Tak u téhle otázky se ani nemusím zamýšlet ? Tábory Fortescue jsou naprosto jedinečné svým pojetím táborů. Není to tak, že přijedete a já jsem Vašek…ne, jsem například Hagrid, mistr Jedi a tak dále ? Celý týden se jede roleplaying, který je právě tak jedinečný a všechny baví ? Je naprosto úžasné sledovat, jak se účastníci vžívají do situací a jak s sebou stahují i vedoucí ? A samozřejmě, že všichni dobře víme, co jsme na táborech neměli rádi, když jsme jezdili jako malí a toho se snažíme vyvarovat ? A troufám si tvrdit, že docela úspěšně ?

6. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Tak asi to, že pokud člověk něčemu věří a obětuje tomu všechno, tak se to vyplácí ? Je to úžasné, každé léto se vracet do svých oblíbených fantasy světů a moci prožívat tato jedinečná dobrodružství znovu a znovu ? A pokud chcete něco praktického, tak to je uvědomění si, že snacku a spánku není nikdy dost ? ?

7. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesl právě ty? :)
? Těch je ? Ale kdybych měl vybrat jeden, tak to bude asi, když jsem ještě jel jako účastník a s Caddym jsme se zúčastnili poháru tří kouzelníků. On za Nebelvír a já za Havraspár. Společně jsme se spojili, zničili šampiona Zmijozelu a pak se dohodli, že vyhraje ten lepší ? Vyhrál on, ale podle mě měl jenom štěstí ? Ale samozřejmě, že zážitky, nejsou jen dobré, ale i špatné… :( A já mám jeden špatný zážitek každoročně znovu a znovu…Vždy, na táboře Hunger Games probíhají zkoušky nebezpečnosti, kde musíte jako účastník splnit sérii úkolů a na konci stojí vedoucí (nechápu, proč jsem to vždycky já) a vy ho musíte porazit…A není těžké porazit někoho, kdo neútočí a jen se brání ? Vždy je to velmi brutální ? (dělám si srandu ;) )

8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?
Spoustu a spoustu zážitků a hlavně kamarády na celý život ? A vzhledem k tomu, že chci učit, tak jsem se utvrdil v tom, že práce s dětmi mě neskutečně baví a bylo dobrou volbou jít na pedagogickou fakultu ?

Vašek jako čarodějnice na táboře pro nejmenší
Vašek jako čarodějnice na táboře pro nejmenší
9. Co bys doporučil všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Nebojte se a neváhejte! ? Pokud vám je od 6-20, tak můžete zažít ty nejlepší tábory, na jakých jsem kdy byl, no a pokud jste starší, tak určitě můžete pomoci objevit svým známým tuto jedinečnou příležitost ? Lituji, že jsem se o těchto táborech nedozvěděl dříve, ale i tak jsem si užil co to šlo a sranda ještě nekončí ? Takže určitě můžete mně nebo komukoliv jinému z Fortescue týmu napsat ohledně čehokoliv a my vám rádi ochotně poradíme ?

Terka

×

Protože Harry Potter con 2017 už klepe na dveře, máme pro Vás dnes trochu speciální rozhovor! :)
Dneska nám na otázky odpovídala Terka, která loni jela na Harry Potter con poprvé. Jaké byly její dojmy? :) Čtěte dál!
Terka
Terka

1. Jak ses o HP conu dozvěděla?
Jak jsem o HP conu dozvěděla? Přece z inzerce Denního věštce!
Myslím, že když jsem psala rozhovor o táborech, narazila jsem i na plakát zvoucí na con. Bohužel, prošlý. Umínila jsem si, že příští rok pojedu! A za rok jsem si opravdu sbalila batoh a vyrazila přes dvě kiláků do Bradavic.

2. Jaká byla na HP conu atmosféra? :)
Atmosféra je jiná, než na velkých conech, kde máte stovky lidí. V Přelouči je to více připomíná setkání s přáteli.
>>Více informací<<
3. Co tě na HP conu bavilo nejvíc?
Co mě bavilo… to je jako chtít vědět, která moje knížka je nejoblíbenější. Nemožné! Moc se mi líbily dílny, mám odtud svoji úplně první hůlku (na kterou nedám dopustit) a fanart, který už naštěstí nevím, kde je. Skvělá byla ochutnávka máslového ležáku, užívala jsem si přednášky a promítání všech dílů byl taky super nápad. A moc se mi líbilo okolí školy (i když uvnitř to bylo trochu maličké).

4. Je něco, co bys vypíchla – konkrétní zážitek, aktivita,…? :)
Myslím, že první setkání s kamarádkami, které jsem do té doby znala jen z internetu. A pak, noční hra. Sice jsme ji nedokončily, ale nikdy nezapomenu, jak jsme si s knihovnicí stály na vedení, anebo na naše noční plížení kolem bradavické kuchyně (pro mudly zamaskován jako supermarket).

5. Co bys vzkázala letošním účastníkům a těm, kteří zvažují účast na poslední chvíli?
Balte rychle, ať vám neujede vlak! A s ním i skvělá příležitost strávit dva dny v jiném, přímo magickém, světě.

Bětka

×

Dnes pro Vás máme krásný rozhovor s Bětkou, která nám vyprávěla o svých zážitcích z tábora Hunger Games, na který se letos chystá už potřetí :)
Pokud jste fanoušky našich pravidelných úterních rozhovorů, najdete je všechny na našich webovkách! :) Stačí kliknout sem: http://tabory-fortescue.cz/rozhovory/ :)
Bětka
Bětka

1) Kdo je vlastně Bětka??
Bětka je šestnáctiletá fanynka Hunger Games, která miluje všechny zvířata, který nemají víc jak čtyři nohy. Vyzkoušela bezpočet aktivit od sportu až po hudbu. Studuje střední odbornou školu v Hradci Králové. A na Fortescue tábor letos pojede už potřetí.

2) Co tě přivedlo k Táborům Fortescue??
Moje kamarádka Kája. Já, Kája, Anička a Kačka jsme chtěly jet společně už podruhé na tábor, ale Kája mi řekla o Táborech Fortescue, a že organizují i tábor Hunger Games. Tak jsem neváhala a jela.

3) Co je na Táborech Fortescue super??
Jednoznačně lidi! Ptáte se proč?? Protože málokdy se vám stane, že potkáte tak skvělé osoby se stejným zapálením do daného příběhu na jednom místě.

4) Čím se Fortescue Tábory liší od ostatních? Čím jsou jedinečné?
Jsou jedinečné ve všech směrech – ať už je to roleplaying, přístup vedoucích, a nebo program, který sedne prostě každému.

5) Co tě tábory Forteacue naučily??
Hru Kontakt!!! (poznámka pro vysvětlení – slovní hra ;) )

6) Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesla právě ty?
Mám nespočetné množství zážitků. Například můj první ročník Hunger Games, kdy jsem ve své aréně zajela rukama až po loket do mraveniště, o kterém jsem si původně myslela, že je pařez, nebo jak jsem se plížila na roh arény a holky si o mně myslely, že jsem nějaký zvíře :D, a pak jak jsme zachránili Rue. No a z loňských Hunger Games je tu určitě aréna pro vedoucí, to, jak se nám jako jedinému kraji povedlo zachránit Prim, a nakonec, jak jsme poslední večer hráli hru Kontakt až bůh ví do kolika.

7) Je nějaký konkrétní zážitek, který si s Fortescue vybavíš, a ráda na něj vzpomínáš?
Tak to je určitě z loňských Hunger Games – aréna pro vítěze. Byla to ta nejlepší aréna, ve které jsem kdy byla! Ten pocit bezpečí, když mi Cimbi (vedoucí) kryl záda a bojoval se mnou proti creepám. A pak, když jsem vyhrála souboj s Bočkem a stala se přeživší, tak ke mně přiběhla Carol (moje vedoucí) a obejmula mě tak pevně, že mě málem rozmáčkla a hned za ní běžel můj kraj a společně s Carol začali rapovat poslední sloku našeho rapu! Na tenhle zážitek asi nikdy nezapomenu.

Bětka úplně vlevo na výletě do Kapitolu
Bětka úplně vlevo na výletě do Kapitolu

8) Co ti Tábory Fortescue přinesly dalšího do života??
Druhou rodinu, chuť jít i přes své maximum a nové přátele.

9) Co bys doporučila všem, kteří přemýšlí o účasti na Táborech Fortescue?
Ať neváhají, využijí jedinečnou příležitost a jedou na místo, kde se sny stávají skutečností!!

Petr

×

Máme pro Vás další z Fortescue rozhovorů! Tentokrát s Petrem, který s námi jezdil na tábory před dávnými lety a později se přidal na některá z našich dobrodružství i do organizační party. Má tedy s Fortescue bohaté zkušenosti jak z pozice účastníka, tak vedoucího – a už jenom to je pádný důvod k tomu si tenhle rozhovor nenechat ujít! :)

Petr
Petr

1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Petr?
Ahoj, já jsem Petr a momentálně studuji na ČVUT. Jako malý jsem trávil na táborech skoro celé prázdniny a na tábory s touhle bandou nikdy nezapomenu!

2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
S Carol, Káťou a Štěpánem (a se spoustou dalších lidí z táborů Fortescue) se znám právě z táborů, kam jsme společně jezdili ještě před tím, než Fortescue začali. Většinou se jednalo o tábory Harryho Pottera. Díky Fortescue jsem si mohl oživit vzpomínky, i když už jsem byl starší.

3. Jaká je tvoje pozice ve Fortescue týmu? S čím máš zkušenost – ať už jako účastník, nebo spíš organizátor?
Na Fortescue jsem jezdil jako účastník a stále jezdím i jako pomocník při organizaci táborů. Pomáhal jsem několikrát připravovat tábory HP, Game of Thrones, ale i Sabriel.

4. Co je na Táborech Fortescue super?
Lidi! A hlavně to, že se nikdy nenudíš! (pro ty, co ještě váhají, jestli vyzkoušet Fortescue nebo ne, tak si připravte den nebo dva na rekonvalescenci po táboře. Je to jízda!

5. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Abych byl upřímný, tak bohužel nemám příliš s čím porovnávat, ale co jsem se tak bavil s kamarády, tak táborům Fortescue se zkrátka nic nevyrovná. Program je našlapaný od začátku do konce a nikdy nevíš, co přijde za chvíli. Adrenalin, důvtip a schopnost spolupráce jsou naprosto klíčové pro plně užitý tábor.

6. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Morseovku. Každý den se můžeš naučit něčemu novému a že se nesmí zapomínat na to, být občas malým dítětem.

7. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesl právě ty? :)
Když jsme šlápli do vosího hnízda :)))

8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?
Kamarády na celý život. Nespočet nezapomenutelných zážitků a spousty zkušeností.

Petr na svatbě Lannisterů a Starků (vpravo v čepici)
Petr na svatbě Lannisterů a Starků (vpravo v čepici)

9. Co bys doporučil všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Proč ještě čekáš? Vyzkoušej a uvidíš, že mám pravdu. :)

Rebecca

×

Dnes pro Vás máme rozhovor s Beccou, která s námi před čtyřmi lety vyrazila na tábor Hunger Games a od té doby s námi tráví léto pravidelně – a to nejenom jako splátkyně v Aréně, ale i jako Lannister na táboře Hry o trůny nebo jako slečna Bootová na táborech Harryho Pottera :)

O našich táborech toho tedy ví víc než dost a proto stojí za to zjistit, co se jí na nich líbí a co všechno na nich zažila! :)

28.2. Becca
28.2. Becca

1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Rebecca? :)
Rebecca je šestnáctiletá studentka údajně výběrového gymnázia, která velmi ráda zkouší nové věci a poznává nové lidi. V životě už zkusila mnoho hudebních nástrojů, sportů i jiných aktivit, každopádně jí zůstalo jen plavání, při kterém zůstala do teď. Ráda píše vlastní příběhy a kreslí a maluje.
…a má arachnofobii, která ji úplně na táborech nepodporuje :D.

2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
K táborům jsem se dostala vlastně naprosto nevědomě. Já i moje kamarádky jsme v sedmé třídě naprosto zbožňovaly Hunger Games a tak jedna z nich našla tábor, ve kterém šlo pouze o toto téma. Řekly jsme si, že proč to nezkusit, a tak jsme jely. Už na tomhle táboře jsem si naprosto zamilovala vedoucí i program, který nám každý den vymýšleli. Na tábory tenhle rok pojedu čtvrtým rokem a už se nemůžu dočkat, než se tam znovu uvidím s mými přáteli.

3. Co je na Táborech Fortescue super?
Myslím si, že tábory Fortescue jsou celkově nepřekonatelné. Jako velmi aktivní dítě jsem každoročně jezdila na tábory už od první třídy – a že jich bylo tuny :D . Od druhé do šesté třídy jsem jezdila pravidelně každý rok na obrovský tábor, kde bylo opravdu hodně dětí – program tam byl dobrý a já si myslela, že už to nejde překonat. Když jsem v sedmé třídě ale jela na už zmíněný tábor Hunger Games od Fortescue, tak jsem hned vše přepočítala – bylo to celkově mnohem příjemnější prostředí, než tam kam jsem každoročně jezdila. Méně lidí způsobilo propracovanější program a osobnější přístup vedoucích. Táborníci se navzájem rychle poznali a nebyl tam žádný problém s komunikací s nimi. Každý rok se tam sejdou lidé, které dané téma táboru zajímá a baví, a co si budeme povídat – to prostě zlepší každý zážitek, když tam není někdo, koho by to vůbec nezajímalo.

4. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
To jsem v podstatě vysvětlila už v minulé otázce, každopádně abych to ještě jednou shrnula, tak se liší hlavně přístupem – a to jak vedoucích, tak táborníků. Všechny to baví – když to baví táborníky, tak následně i vedoucí a naopak. Osobní přístup vedoucích tomu dává mnoho a táborníci se do děje následně mnohem rychleji vžijí a užívají si ho. Žádný tábor není stejný, a to ani když má stejně téma jako předchozí rok. Na každém táboře je něco naprosto jedinečného, co jim dává duši a v nás (tábornících) zanechává tak dobrý pocit i když všechno nejde někdy podle plánu.

5. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Od těch základních věcí jako jak rozdělat oheň, udělat si chlebovou placku, nebo chodit naboso a po tmě :D až například po ovládání zaklínadel, psaní šifer a spolupráci s týmem, boj o jídlo a nebo například částečné ovládnutí mé arachnofobie – teda aspoň na táborech, kde nemám moc na výběr :D. Je toho opravdu hodně a na některé věci si teď nevzpomenu, každopádně všechno je mi užitečné i v životě mimo tábor a tak si toho opravdu cením :).

6. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesla právě ty? :)
Všechny zážitky opravdu nemohu vyjmenovat, jelikož i když na tábory jezdím kratší dobu než někteří táborníci, tak se jich za tu dobu nashromáždilo tolik, že to snad ani nejde spočítat. Například zběsilý běh kukuřicí – což opravdu nebyl dobrý nápad na poslední den tábora :D ještě tři dny jsem na sobě měla červené šlahouny -, nebo první výsadek a následné hledání baterky praktikanta, který měl mne a mou kamarádku hlídat ať se neztratíme. Taky bylo zajímavé, když jsem poslepu se svázanou rukou s kamarádem běžela před smrtijedy – a byli jsme první :D! Dál třeba napínavé famfrpálové zápasy anebo intriky, které vedly k ‚zabíjení na záchodech‘. Ještě také nekonečná podpora ostatních, když zjistili, že mám opravdu arachnofobii. Sice mě s tím popichovali, ale když jsem se cítila opravdu strašně, tak mi vždycky pomohli. Každopádně je toho prostě moc, než aby je tu člověk vyjmenoval všechny :).
Poznámka Fortescue: U všech aktivit našich účastníků dbáme především o jejich bezpečí.

7. Je nějaký konkrétní zážitek, který si s Fortescue vybavíš a ráda na něj vzpomínáš? :)
Velmi ráda vzpomínám například na loňský tábor Hry o trůny, kde jsme my (jakožto úžasní Lannistři :D ) „otrávili“ většinu tábora využitím dne, kdy se vařil guláš. Jedem byla dost specifická směs koření. Každý si ho vychvaloval, jak je dobrý, každopádně bylo nezapomenutelné, jak se ostatní tvářili a zabíjeli nás pohledy, když se oznámilo, že jsou otráveni. Ale popravdě mě to celkem mrzí… do teď nevím, jestli byl ten guláš opravdu tak dobrý jak říkali, nebo ne :D.

8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?

Rebecca mezi legendárními Lanistery
Rebecca mezi legendárními Lanistery
Určitě chuť k tomu, zkoušet další nový věci a rozhodně se nebát něčeho nového. Kromě toho, že jsem zde potkala mnoho úžasných lidí (a mezi nimi i mou drahou sestřičku na život a na smrt :D ), tak jsem se naučila oslovovat cizí lidi a mluvit s nimi bez problémů dokonce i u prahu jejich dveří (a chtít po nich jídlo :D ).
A hlavně, že SNACK je nejdůležitější věc v životě!
…i pro tak šíleně hubený lidi jako jsem já :D.

9. Co bys doporučila všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Určitě přijít a zkusit to. Není nad to, potkat nový lidi a užít si s nimi týden inspirovaný našimi nejoblíbenějšími fantasy příběhy. Nikdy nemůžou vědět jaké to bude, když to nezkusí, takže určitě směle do toho :) litovat stoprocentně nebudete.

Anýz

×

Pár rozhovorů s vedoucími už jsme tu měli, dneska bude ale trochu speciální. K dnešnímu rozhovoru jsme oslovili Anýz, která s námi prožila většinu dobrodružství v našich dětských letech, stála s námi u našich prvních vedoucovských zkušeností a ani po letech na nás nezanevřela – a když najde čas mezi vědeckou činností a je zrovna v Česku, přidává se na naše akce i teď, ať už jsou to tábory nebo třeba Harry Potter con :)
14.3. Anýz
14.3. Anýz
1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Anýz? :)
Anýz je vědec in progress a studentka Jihočeské Univerzity. Asi jako každý vysokoškolák miluje spánek, jídlo a kafe :) a když se zrovna nevěnuje chromosomům nebo evoluci, ve volném čase ráda dobrovolničí, sportuje, peče a cestuje.

2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
K Fortescue jsem se dostala podobně jako ostatní vedoucí – jezdili jsme spolu spoustu let na tábory jako účastníci, poté několik let jako vedoucí a když se Štěpán, Carol a Káťa rozhodli začít dělat vlastní tábory, zůstali jsme v kontaktu :)

3. Jaká je tvoje funkce ve Fortescue týmu? Co máš na starosti?
Vzhledem k tomu že do Fortescue aktivit se zapojuji více méně náhodně, nazvala bych to Fortescue externista :) Na táborech mám tím pádem na starosti cokoliv, co je zrovna potřeba – od technických věcí, přes nejrůznější vyrábění až po účast na programu. Můžete na mě tedy narazit naprosto kdekoliv.

4. Co je na Táborech Fortescue super?
Vedoucí a účastníci! :) a kromě toho samozřejmě také program, kuchyně, tábořiště, zážitky, dobrodružství, nebe plné hvězd a v neposlední řadě zálesák Šedý Vlk <3 ... 5. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Jedinečné jsou v tom, že na nich zažijete věci, které jinde nezažijete. Hledání relikvií smrti, pobyt v Hunger Games aréně, záchrana princezny Leii – na táborech Fortescue není nic nemožné :) Program probíhá 24/7, takže když vás vprostřed noci vyžene ze stanu Sirius Black, je to vlastně úplně normální :)

6. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Rozhodně improvizovat, překonávat svoje hranice a fungovat za jakýchkoliv podmínek. Takže samé věci, co se člověku hodí i v normálním životě :D

7. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesl právě ty? :)
Těch zážitků je z každého tábora strašně moc, ale pro mě jsou nejhodnotnější ty, při kterých poznám jednotlivé účastníky nebo vedoucí tak, jak jsem ještě neznala a zjišťuji že jsou ještě skvělejší než jsem si myslela :) A potom samozřejmě různé šílenosti, na které se nezapomíná a které určitě zažil každý kdo se někdy Fortescue tábora zúčastnil :)

Anýz jako profesorka v Bradavicích
Anýz jako profesorka v Bradavicích

8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?
Obří množství nových přátel :) A místo, kam se člověk může vracet, protože „Fortescue will always be there to welcome you home“.

9. Co bys doporučil všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Ať se ničeho nebojí a pošlou přihlášku… protože Tábory Fortescue přivítají s otevřenou náručí opravdu každého

Robo

×

Pro dnešní rozhovor jsme si vybrali Roba, který s námi jezdí už docela slušnou řádku let :) A musíme říct, že nerozlučná dvojice, kterou tvoří právě on a jeho nejlepší kámoš Petr, je pro nás nekonečnou motivací pro vymýšlení speciálního programu a dávají nám prostě zabrat :D Což je skvělé, protože nás ženou dopředu!
7.3. Robo
7.3. Robo
1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Honza? :)
Já jsem Honza, na táborech jsem Rob Pomfrey, ale všichni mi říkají Robe. Je mi 16 let a studuju na Gymnáziu Dašická v Pardubicích. Jsem přímo milovník všech možných sportů, nemám problém snad s žádným sportem, aktivně hraji jen fotbal a občas si tak rekreačně zajdu s kamarádem do posilky :D

2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
K Fortescue mě přivedl můj nejlepší kamarád. Jezdil jsem na ty úplně klasické tábory, které si každý představí, když se řekne slovo tábor, no a pak přišel kamarád a zeptal se, jestli náhodou nechci na jinej tábor s tématem Harry Potter, že je to fakt sranda, tak jsem si řekl proč ne? A jsem za to neskutečně rád.

3. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Garantuju vám, že jste v životě nepotkali víc v pohodě partu vedoucích, než je tahle :) Je s nimi hrozná sranda, což považuju fakt za to nejlepší. Tohle si těžko představíte, pokud jezdíte na ty klasické tábory, vidím se sám před 5 lety, to si prostě nepředstavíte. To je to první, co jsem chtěl vyzdvihnout, ale rozhodně ne poslední. Originalita, další věc, ve který vynikají, rovnou vám to ukážu na příkladu. Minulý rok jsme s kamarádem jeli na HP, ale pro trošku mladší, byli jsme tam starší minimálně o 2 roky než všichni, jinak to bohužel nešlo, no to už jsem zas jinde, a vedoucí nám připravili program s krycím názvem Robo Kovo = Fred a George, jednalo se o to, že až ty menší půjdou spát, tak my budeme mít ještě vedlejší úkol, což bylo třeba v 1 ráno jet na kajaku, kterej ani nebyl kajak, přeplavat na druhou stranu řeky, no a teď mi řekněte, kteří jiní vedoucí se s váma budou párat v 1 ráno, než tihle. O zážitkách bych mohl napsat knížku, není to taky cílem vzít si z tábora co nejvíc super zážitků? Proto Fortescue :)

4. Co je na Táborech Fortescue super?
Opět zmíním skvělou, tu nejlepší partu vedoucích. Opět můžu říct, že to není klasika, zejména vstává se většinou kolem 10 a když máte štěstí tak jdete spát dřív než ve 2 :D Máte tu super možnosti, který se furt rozšiřují, tím mám na mysli více příběhů, není už to jen HP, ale taky Game of Thrones, nebo Star Wars, The Walking dead, a spoustu dalších, takže si tu vybere opravdu každý.

5. Co tě Tábory Fortescue naučili?
Spoustu věcí, až mě někdo unese, je naprosto bezva vědět, že počítat zatáčky, aby ses dostal zpátky, ti vůbec nepomůže :D Jinak mě naučili pořádně zadělávat stan, né kvůli dešti, ale přece nás ráno nikdo nebude budit tím blbým zvonkem :D Už vím, jak často se můžu chodit koupat, klidně ve 12 večer, stačí jen nemít kouzlo na obranu, naštvat vedoucího a koupeš se hned :D Spát všude, kde to jde i nejde, a hlavně hodně jídla :D No a teď něco praktičtějšího, udělat si čaj jen z přírody, pořádně zapalovat oheň, na seznamovacích hrách si utrhnout jen malinkatej kousek z toaleťáku, to je velmi praktické :D Co dělat při zemětřesení, požáru a povodni. Je toho opravdu hodně.

6. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesl právě ty?
Zkusím to vzít popořadě a z každého tábora vám říct nějaký zážitek, abyste věděli, že sem si zážitky odnesl z každého tábora a nejenom z jednoho. Je opravdu těžké vám říct jen jeden, to mi věřte. První, to byl tábor HP3, takže když jsme utíkali před vlkodlakem už nějakou chvíli, tak jsme si řekli, že zastavíme, no a teď k nám přiběhl jeden z praktikantů, tímto zdravím Knedlíka, no a my jsme se v pohodě zeptali jestli konec, no a on to byl ten vlkodlak, takže já v 12 letech zdrhal jak nejlíp sem mohl :D Druhý HP, tam to byl hlavně celodenní výlet, všichni se nám smáli, jaký máme boty na celodenní výlet, ale hádejte, kteří snad jediný 2 lidi neměli puchýře? Samozřejmě že já a kamarád, tak jsme se pak smáli my :D Třetí byl HG, tam největší zážitek jak se 3 holky spojili proti mně v konečné hře, to bylo fakt super, tam jsem musel běhat jak o život a luštit ty blbý šifry, jelikož každý, kdo mě zná ví, jak já luštím šifry, tak si musí představit, jak rychle sem musel běžet, abych je porazil :D A nakonec další HP, tam nejspíš ten zážitek s tím kajakem, jak jsem již psal :D

Robo ve Zmijozelu (2016)
Robo ve Zmijozelu (2016)

7. Je nějaký konkrétní zážitek, který si s Fortescue vybavíš a rád na něj vzpomínáš?
Žádný konkrétní nemám, ani bych nedokázal vybrat jeden jedinej, mnoho zážitků jsem již psal.

8. Co bys doporučil všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Hlavně co nejdřív, rozhodně se toho nebát, čím dřív do toho půjdete, tím dřív budete mít skvělé zážitky :)

Natália

×

Přichází nám často dotazy ohledně toho, zda na naše tábory mohou přijet i účastníci ze Slovenska. Proto jsme se rozhodli, že dnešní rozhovor bude právě s členkou naší slovenské Fortescue party, Natkou :)
28.2. Natália
28.2. Natália
1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Natália? :)
Volám sa Natália. Mám 14 rokov a bývam na Slovensku, v malinkej dedinke menom Lipovec. Chodím na Gymnázium Jozefa Lettricha. Nemám veľa záľub, ale jedna najväčšia z nich je určite astronómia a astrofyzika ^^ To je aj zameranie, ktoré chcem študovať. :)

2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
Moja spolužiačka :D Rozprávali sme sa o Hunger Games ona povedala, že bola na najlepšom tábore, práve s HG tématikou. Ďalej to už išlo nejak samo.

3. Co je na Táborech Fortescue super?
Jednoznačne program. Bola som na HG tábore 2x, a ani chvíľu som sa nenudila. Cez deň sme mali rôzne súťaže, kde sme mohli získať body pre náš kraj, a cez noc arény splátcov. Program bol tak pestrý, že sa to nedá zhrnúť ani na celú stranu textu :) (od lúštenia morzeovky, cez rozhovor s Ceasarom, až po čítanie Šedého vlka) ^^

4. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Jednoznačne prístup vedúcich. Bola som na veľa táboroch, avšak ani na jednom vedúci k programu a účastníkom nepristupovali tak oddane, ako práve Fortescue. Je vidieť, že vedúci robia, čo ich baví, a to sa aj odzrkadlí na celom programe.

5. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Keď nevládzeš, ešte stále vládzeš. Môže to znieť ako úplná blbosť, ale sama som sa presvedčila, že to platí. Nie som práve športový typ, a to sa prejavilo hlavne na celodennom výlete do Kapitolu. Avšak ak je vôľa, všetko sa dá. (aj keď niekedy je potrebná mierna motivácia od Arnolda Schwarzeneggra)
(zdravím Noemi)

6. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesla právě ty? :)
Toho je tak veľa, že ani neviem, čo si mám vybrať. :) Nič sa nevyrovná pocitu, keď v noci sedím so svojím krajom pri ohnivom lúči a musíme sa ubrániť pred mutantmi, keď hodinu čakáme na splátcov, ktorý si aj tak vyberú inú cestu, keď hneď prvý moment, čo dorazíme do táboriska vidím, ako sa vedúci pošmykne na blate a keď sme s kamarátkov zabalené ako kukly a sledujeme hviezdy. Keďže táboriská sú ďaleko od mesta, svetelné znečistenie je minimálne, a za priaznivého počasia môžme v noci pozorovať nádhernú nočnú oblohu. A aby toho nebolo málo, v čase, keď som bola na tábore, bol viditeľný meteorický roj Perseidy. Tak pekne šup do spacáku a ide sa pozorovať oblohu. (veď kto potrebuje spánok po celodennom výlete?)

7. Je nějaký konkrétní zážitek, který si s Fortescue vybavíš a ráda na něj vzpomínáš? :)
Hneď prvý deň, keď sme prišli na tábor, začalo pršať. Všade bolo blato a šmýkalo sa ako na ľade ? Večer sme boli s kamarátkou vo svojom stane, takmer sme už spali, keď sa sme počuli ako niekto stúpil do blata vedľa stanu. Zrazu sa celý náš stan otriasol a plachtu nad nami takmer roztrhla silueta človeka ?? Aj keď sme nikdy nezistili indentitu tohto individua, vždy sa hlasno zasmejem, keď si na to spomeniem :)?

8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?
Určite nové kamarátstva (a posilnenie už existujúcich). :) Veľa skúseností, kopu zážitkov, ktoré by som inak nemala, a príjemné chvíle počas leta.

Natka na celodeňáku
Natka na celodeňáku

9. Co bys doporučila všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Oplatí sa to skúsiť! :D Aj ja som najprv váhala, no teraz neľutujem ani chvíľu strávenú na táboroch Fortescue

Petr

×

Tentokrát nám na otázky odpovídal Petr Cadogan Vacek, který s námi na tábory a další akce jezdí už opravdu dlouho. O tom svědčí i fakt, že nás nezažil jenom jako vedoucí, ale taky jako účastníky! :D
Ulovte si pár minut a rozhovor si určitě přečtěte – skvěle zachycuje to, co je na táborech tak super :)
21.1. Petr
21.1. Petr
1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Petr? :)
Jmenuji se Petr, mezi lidmi z táborů mi nikdo neřekne jinak než Caddy. Je mi 19 a studuju všeobecné gymnázium v Praze. Miluju fantasy příběhy a hry (Dračí Doupě ftw!). Baví mě lyžování, cyklistika, tenis a spoustu dalších věcí.

2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
Moje historie na táborech se táhne hodně let zpátky. Všechno vlastně začalo díky mé starší sestře, která jezdila na tábory Pána Prstenů. Když mi bylo 11, řekl jsem si, že taky pojedu na ty „vybásněné“ tábory. No a od té doby jsem jezdil na tábory každé léto. Tam jsem měl tu čest seznámit se s nynějšími vedoucími, přihlížel jsem založení Táborů Fortescue, na které s radostí jezdím dodnes.

3. Co je na Táborech Fortescue super?
Nejvíc super je program a to, že je dělaný každému na míru. Ne všichni jsou totiž sportovci nebo géniové, ale když jste na táboře a v týmu s dalšími lidmi, vždycky se najde něco, v čem můžete týmu pomoct a přispět tak k celkovému úspěchu mise, ať už je to Školní pohár, Koruna Sedmi království, nebo vyhraná aréna v Hunger Games. :)

4. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Tábory Fortescue jsou jedinečné hlavně tím, že to nejsou pouhé tábory. Není to místo, kam přijedete o prázdninách a po týdnu zase odjedete a tím to pro vás skončí. Je to celý svět, ve kterém začnete existovat jako vaše nová vysněná fantasy postava. Svět, ve kterém můžete odložit všechny sociální konvence, předsudky a být pouze sám sebou s vlastním herním jménem, které vám pak už nikdo neodpáře.
Já sám jsem například spoustu let neznal nikoho z tábora pravým jménem a často se mi stává, že se mě lidé, kteří mě roky znají, ptají, jak se vlastně jmenuju, protože jsem pro ně prostě Caddy. :D

5. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Hromadu věcí – od základních dovedností (rozdělat oheň, nasekat dřevo, chodit v lese po tmě :D), přes schopnost poprat se s jakoukoliv překážkou (vědět, že když je třeba, můžu se spolehnout sám na sebe), až po umění spolupráce v týmu z náhodně složených lidí různých kvalit a dovedností (není nic lepšího, když se vám podaří vytvořit si během jednoho týdne pouto, které vzniká jen při společně prožitém dobrodružství).

6. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesl právě ty? :)
Zážitků jsem si odnesl tolik, že by vystačily na napsání celé knížky. Noční bojové hry, šermířský duel na vratké lavičce, bitva o Bradavice, sledování pyrotechnického zápasu dvou čarodějů, opékání máršmelounů nad malým ohníčkem, který se vám podařilo zapálit u tajné týmové skrýše a tak dále a tak dále… Vtip je v tom jet a udělat si vlastní perfektní zážitky.

7. Je nějaký konkrétní zážitek, který si s Fortescue vybavíš a rád na něj vzpomínáš? :)
S úsměvem vždycky vzpomínám na očekávání přepadení tábora smrtijedy. Vrátili jsme se tehdy z bojovky a nějak jsme tušili, že by mohlo dojít k přepadovce tábora. Jenže všichni šli spát, ale my jsme se spolu s Johankou a Brownem rozhodli, že nemá cenu jít si lehnout, abychom za chvíli zase vstávali. Takže jsme si uprostřed stanového městečka roztáhli deky a lehli jsme si tam. Koukali jsme na hvězdy a z nějakého důvodu jsme se furt něčemu tlemili (měl s tím co dělat balíček sušenek, co jsem donesl na okusování, i když si už nepamatuju, co nám na něm přišlo tak vtipný :D). Každopádně to dopadlo tak, že jsme čekali až do rozednění a už jsme si chtěli jít zklamaně lehnout, když se přepadení náhle opravdu stalo. Spokojení, že jsme měli pravdu, jsme vybojovali bitvu a ospalí pokračovali do dalšího dne, ale ta rozesmátá noc stála za to. :D

Caddy ve společenském hábitu
Caddy ve společenském hábitu
8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?
Opravdová přátelství. Díky táborům jsem se mohl stát členem skupiny kamarádů, kteří si spolu neskutečně rozumí, navzájem se navštěvují i mimo tábory (např. na maturitních plesech, Silvestrech apod.) a vždy drží při sobě, což je podle mého názoru něco nedocenitelného. :)

9. Co bys doporučil všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Jeďte, jeďte, jeďte! Nebojte se nových lidí a nového prostředí, protože uvidíte, že bude stačit jen pár hodin a už nebude chtít na tábory přestat jezdit.

Majka

×

Musíme říct, že ten dnešní je snad jeden z nejpovedenějších vůbec :) Tentokrát na naše otázky odpovídala Majka, která s námi loni vyrazila na svůj první Fortescue tábor…a jaké zážitky si odtamtud odnesla? Čtěte dál! :)Majka

1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Majka? :)
Majka je osmnáctiletá fanynka ságy Hunger Games (a Harry Potter) milující kočičí přítomnost, co ráda poznává nové lidi a objevuje nejrůznější zkušenosti. Studuje posledním rokem všeobecné gymnázium v Praze a doufá, že úspěšně složí maturitní zkoušku. Jo a taky děkuje bohům, že nemusí maturovat za matematiky (:D).

2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
Nic než náhoda a facebook. Byl podzim roku 2015, kdy jsem uviděla příspěvek od slečny „Agi“ v jedné Harry Potter skupině plné českých fanoušků (tímto jí patří můj největší dík!). Sdílela v něm plakát s nabídkou táborů Fortescue pro rok 2016. Položka, která však zaujala právě mě, však nebyl ani tak tábor s tématem Harry Potter, jako spíš Hunger Games. HG je totiž pro mě fandomem číslo jedna. Na dotaz, zda by můj věk (18) nebyl problémem, mi přišlo hned několik – KLADNÝCH – odpovědí. Záhy byla přihláška poslána. Protože, ruku na srdce, kdo by nevyužil možnosti jet v dospělosti na tábor s jeho nejoblíbenějším fandomem? :)

3. Co je na Táborech Fortescue super?
Lidi. A víte proč? Protože až s tábory Fortescue potkáte partu lidí, s níž máte tolik společného – zapálení pro jednu knihu, jeden film, jeden příběh. Příběh, který s touto skvadrou prožíváte po celou dobu tábora a přejete si, aby ten čas nikdy neskončil. Mně se třeba málokdy stane, že potkám stejně zapáleného fanouška Hunger Games, jako jsem já. A v létě se skupinkou Fortescue? To nás byly rovnou čtyři kraje! :) Společně pak sdílíte nadšení z útěku před mírotvorcem nebo smutek z prohrané arény, z níž jste bohužel nevyvázli naživu.

4. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Tábory Fortescue jsou naprosto jedinečné tábory, jež se liší od jakýchkoliv jiných táborů, a to programem, který je každému šitý na míru. Každý má možnost prosadit se, ukázat, co umí. Liší se přístupem vedoucích. Liší se i tím, že nefunguje nic jako služba v kuchyni (protože tu jsme určitě každý na všech táborech nesnášeli, že?) nebo jídelním lístkem. Popravdě – to, že na táboře budu jíst své nejoblíbenější jídlo, tedy krupičku s kakaem, se mi nezdálo ani v těch nejdivočejších snech!

5. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Jednoznačně úžasnou Hru. (Pardon.)
A taky KONTAKT!

6. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesla právě ty? :)
Tak toho je opravdu hodně: má první aréna, kdy jsem se prodírala křoviskem a nemohla najít Roh hojnosti (a těsně přišla o vítězství, damn!), zážitky se svým Čtvrtým krajem, jako např. pozorování koní na cestě do Kapitolu nebo společně sdílená radost ze splachovacího záchodu, příprava arény pro vedoucí, zmizení bot, navezené kárky do naší chajdy, hraní Kontaktu u ohně do brzkých ranních hodin a poslech Šedého vlka. Euforie z vítězství, vzájemná podpora nebo komičnost našeho pětičlenného dívčího týmu, v němž byly dvě bezlepkové, vegetariánka, jedna agresivní s tím nejsladším hláskem a jedna, co dokázala Caesara Flickermana utřít takovým způsobem, jaký Panem neviděl. :D

7. Je nějaký konkrétní zážitek, který si s Fortescue vybavíš a ráda na něj vzpomínáš? :)
Když jsem si četla předchozí rozhovory a představovala si, jak bych na ty samé otázky odpovídala já, u této otázky mě okamžitě napadly dvě věci: Katnissina melodie a hromadné zpívání Oběšencova stromu, tedy The Hanging Tree. Vysvětlím.
Toho dne byla vodní aréna a my, co jsme nebyli splátci, jsme postávali za stromy jako creepy a čekali na příchod splátců, které jsme měli zasahovat míčky, a tím znemožnit jejich vítězství. Po nějaké čtvrt, půlhodině čekání jsme všichni hledali zábavu, jak se zabavit. (Splátci to totiž vzali jinou cestou a kolem nás vůbec neprošli..) Stáli jsme rozmístěni podél cesty několik metrů od sebe. A zapískala jsem onu melodii. Od vedlejšího stromu zazněla odpověď. A o několik metrů další. Během chvíle zněla melodie celým lesem, jak ostatní vzájemně odpovídali. Připadala jsem si jako pravý účastník Hladových her, obyvatel Panemu, kdy mi kolem poletovali reprodrozdi. Bylo to neskutečně krásné. :)
Co se týče Oběšencova stromu – jedním z našich úkolů bylo naučit se The Hanging Tree nazpaměť. Pak jsme jej zpívali po krajích před celým táborem a následně i celý tábor společně. Nejlepší moment však nastal v den odjezdu. Šli jsme po silnici s batohy na zádech a mířili k rodičům. Nesla jsem vlajku našeho kraje. A začali jsme zpívat. Zpívali jsme The Hanging Tree a nepřestali ani při příchodu k rodičům. To už Carol (vedoucí) běhala kolem nás a nenápadně prosila, ať přestaneme, že už to stačí. Tak jsme se všichni smáli a zpívali zároveň, až jsme to pomotali a ve slokách se ztratili.. Ale bylo to boží! :D :)

8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?
Sestru.
Přesvědčení, že můj vysněný svět přece jen existuje.
Přátelství.
Chuť překonávat samu sebe.

Majka na celodenním výletě
Majka na celodenním výletě

9. Co bys doporučila všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Ať nepřemýšlejí dlouho a využijí skvělé příležitosti, jak poznat úžasné lidi a zažít jen ty nejlepší zážitky! Sama jsem byla z odjezdu nervózní – po několika letech jsem odjížděla na tábor, kde jsem neznala jediného člověka. To se však během chvilky změnilo a jsou z toho úžasná přátelství!

Tom

×

Další rozhovor! :) Úterý je hned lepším dnem ;)
Dneska pro Vás máme jeden speciální – padawanský! Děkujeme za rozhovor skvělému Tomášovi (a taky jeho mamce ;) )
Tom
1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Tom ? :)
Jsem Tom Doležal, letos mi bude 10 let. Chodím do třetí třídy v Ronově nad Doubravou. Rád lyžuju a vůbec jsem rád venku.

2. Na jakých táborech jsi s Fortescue byl/a?
Loni jsem byl poprvé na Star Wars a letos pojedu zase.

3. Co se ti na nich líbilo nejvíc?
Super bylo, když jsme bojovali v noci se Sithama. A pak rád vzpomínám na to, když jsme šli na stezku za sondou.

4. Byl/a jsi i na jiných táborech? V čem jsou Fortescue jinačí?
Byl jsem před Fortescue ještě na jednom. Fortescue jsou o hodně lepší, třeba kvůli tomu, že si vyrábíme vlastní věci, víc tam musíme myslet a pořád se něco děje, nesedíme ve stanech.

Tom (vpravo) poslouchá lekci mistra Yaddle
Tom (vpravo) poslouchá lekci mistra Yaddle
5. Naučil/a nebo vyzkoušel/a sis na Fortescue táborech něco nového?
Vyzkoušel jsem si něco postavit ze dřeva, brodit řeku, naučil jsem se nebát tmy. :)

6. Jaký super zážitek se ti z tábora vybaví? Nějaká hra, moment, chvíle?
Jak jsem už říkal – boj v noci s pochodněmi a pak závěrečný večer, oslava

Pepa

×

31.1. Pepa
O svoje zkušenosti s Tábory Fortescue se s námi tenhle týden podělil Pepa, alias Johnson :) Myslíme si, že táborovou atmosféru popsal naprosto úžasně, tak čtěte! :)

1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Pepa? :)
Jsem Pepa, nebo teda táborově Johnson. Vlastně na táborech a dalších akcích s Fortescue mi skoro nikdo jinak než Johnsone neřekne :D Je mi 19 let a suduju na Gymnáziu v Poděbradech. Mám hodně rád sport a aktivně se mu věnuju. Cvičím karate, hraju fotbal, jezdím na lyžích a ještě mnoho dalšího.

2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
Tak to je celkem dlouhá a složitá historka a vlastně velká shoda náhod. Ve čtvrtý třídě na základce jsme jeli na školu v přírodě, byla fakt vydařená, no a na konci jsme dostávali vizitky, letáčky atd. Pak dlouho nic, ale po pár letech hledal můj kamarád, kam by jel na tábor, a našel v šuplíku právě tuhle vizitku. Jel teda o prázdninách na tábor a mrtě se mu tam líbilo, tak mě zlákal, ať další rok jedu taky. No a od té doby jezdím na tábory každé prázdniny. Tam jsem se seznámil se současnými vedoucími a vlastně byl i při založení Táborů Fortescue. Byl jsem na prvním táboru a na spoustě dalších a taky jsem se začal zapojovat do celkového chodu jako praktikant atd.

3. Jak dlouho jezdíš na tábory s Fortescue týmem? Chodíš i na jiné jejich akce? A jsi pouze účastníkem, nebo se podílíš i na organizaci?
Jak už jsem říkal, na tábory s Fortescue jezdím už od jejich vzniku. Kromě toho jezdím na všechny možné akce, které s touhle partou lidí děláme. Loni jsem se začal podílet i na organizaci, nejdřív na HP Conu a potom i jako praktikant na táboře.

4. Co je na Táborech Fortescue super?
Super na nich je jejich celkové pojetí. Není to místo, kam se na týden odloží děti, aby měli rodiče klid, ale místo, kam se naprostá většina těch, co tam byli, hrozně ráda vrací a celý rok čekají, kdy už bude zase léto a tábory. Přijedete na tábor a v tu chvíli úplně opustíte normální svět se všemi jeho problémy a starostmi. Dostanete své nové vlastní jedinečné jméno a začnete hrát. Člověk se vlastně dostane do fantasy světa, kam zatím nahlížel pouze skrze knížky nebo filmy. Už není jenom pasivní divák, ale aktivně se účastní příběhu. Další věc, která se mi na nich líbí, je to, že program je nastavený každému na míru, přesně tak, aby do toho dal všechno, co v něm je, a přitom to ve zdraví a pohodě zvládnul a odvezl si domů naprosté maximum zážitků, které jen tak nezapomene.

5. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Já spíš uvažuju nad tím, v čem nejsou jedinečné :D. Z hlediska přístupu k programu a celkového pojetí jsou totiž naprosto neobyčejné. Řekl bych, že hlavním rozdílem oproti ostatním táborům je to, že na těchto táborech si vyberete fantasy svět, do kterého vkročíte první den, a vystoupíte z něj až při odjezdu. Je to jako číst skvělou knížku, nebo koukat na perfektní film. Nemůžete a ani nechcete se od toho odtrhnout, ten děj vás naprosto pohltí. Celou dobu tábora žijete svou postavou a rolí, kterou máte, bojujete ve výzvách, plníte úkoly, luštíte šifry, snažíte se najít cíl na mapě a spoustu dalšího, vše pro to, abyste získali vítězství pro svou kolej, přežili v aréně, nebo třeba získali železný trůn. Ale pro mě je asi nejdůležitější ta parta lidí, která to celé tvoří. Nezískáte tady jenom jedinečné zážitky, ale hlavně skvělé přátele. Přesto, že se s nimi vídáte jen pár týdnů v roce, máte pocit, jako byste je znali celý život. Pokud s někým půlku noci běháte lesem, brodíte se řekou a dojdete až na kraj svých možností, vytvoří se mezi vámi zvláštní druh přátelství. A najednou zjistíte, že se vlastně nevídáte jenom na táborech, ale trávíte společně podzimní prázdniny, silvestra, nebo si vzájemně jezdíte na maturitní plesy. Prostě poznáte tu lidi, kteří jsou tak trochu stejní šílenci jako vy a perfektně si s nimi rozumíte.

6. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Tak toho je fakt strašně moc. Od základních věcí jako nebát se tmy, rozdělat si oheň, udělat uzel, rozluštit šifru, orientovat se v mapě po komplikovanější, jako je třeba vyrobit si přístřešek či koště, nebo spolupracovat s týmem.

7. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesl právě ty? :)
Pro mě jsou asi nejlepší zážitky ty z nočních bojovek a pak třeba hraní famfrpálu. Je toho vážně hodně. Tak třeba běhání lesem za házení míčků doprovázeném vykřikováním kleteb, šermířské souboje, nebo stáž na noční hlídce, kde neustále odrážíte nepřátelské útoky. Ale kromě těchto adrenalinem a akcí naplněných chvil jsou pro mě skvělé i ty krátké chvilky odpočinku, kde jediný boj spočívá v ukořistění přebytečné nehlídané tatranky a prostě se jenom bavíte s lidmi kolem, vymýšlíte neskutečné blbosti, nebo taktizujete proti ostatním týmům.

8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?
Kromě poznání nových lidí a získání skvělých přátel, jsem se naučil lépe odhadnout své schopnosti a zjistil jsem, že když už si myslíte, že jste na hranici svých sil, prostě se zapřete a ty hranice posunete. Pomohly mi jít do věcí po hlavě, dávat do toho srdíčko a někdy i trochu zariskovat, užívat si každou chvíli a překonávat sebe sama. Kromě toho mě naučily jít si tvrdě za svým, i když to někdy není příjemný, a že ten pocit, když to nakonec člověk dokáže, je k nezaplacení.Pepa jako lovec odměn Spike Hyde

9. Co bys doporučil všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Nebojte se toho! Zkuste vykročit do neznáma, objevovat nový svět, nové lidi a zjistíte, že to stálo za to.

Carol

×

Rozhovor je tu dneska a tentokrát s vedoucí Carol! Tak čtěte, co Fortescue znamená právě pro ni :)
Carol 19.1.
Carol 19.1.
1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Carol? :)
Carol jsem já, Karolína. :) Je mi 22, pracuju v jednom nadačním fondu, kde se starám o projekty se sociálně ohroženou mládeží. Když všechno klapne, dokončím letos bakalářského studia etopedie na peďáku. No a mimo jiné jsem vedoucí Táborů Fortescue. :)

2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
Všechno to v podstatě začalo, když mi bylo 11 let. Dostala jsem trojku na vysvědčení a musela jsem jet za trest na tábor (do tý doby jsem na tábory nejezdila a nechtěla jsem). Otráveně jsem začala hledat nějaký, kterej by mi aspoň trochu vyhovoval, a našla jsem tábor Harryho Pottera.
Ve zkratce – pak už to bez tohodle tábora nebylo to správné léto. :)
Když mi bylo 16, skončili naši vedoucí a tábory neměl kdo převzít. Společně se Štěpánem a Káťou jsme se rozhodli, že to vezmeme do vlastních rukou, a tak jsme vedli náš první tábor.
Po třech letech jsme se rozhodli, že je na čase, abychom založili vlastní organizaci, abychom mohli dělat tábory a další akce opravdu po svém, tak, jak se nám naše práce nejvíc osvědčila a jak naše účastníky nejvíc baví. Proto jsme založili Tábory Fortescue. :)

3. Jaká je tvoje funkce ve Fortescue týmu? Co máš na starosti?
Na táborech se starám tak nějak o všechno. Nejvíc jsem u vymýšlení her a přípravy programu, starám se o to, aby hry a celý táborový koncept fungovaly. Jinak jsem samozřejmě i týmový vedoucí, snažím se nechybět u každé táborové kratochvíle a užívám si každou role-playingovou chvíli (třeba za Umbridgeovou :D). No a mimo to jsem i zdravotník, občas pomůžu v kuchyni,…prostě kde jsem třeba, tam se objevím!

4. Co je na Táborech Fortescue super?
Uff, no naprostá většina věcí :) Pro mě hlavně to, že u nás může být člověk absolutně spontánní, nemusí se před nikým stydět nebo přetvařovat. Díky tomu je atmosféra na táborech i na akcích prostě nejlepší :) No a potom samozřejmě neskutečně moc srandy a skvělých vzpomínek na nejrůznější hry, noční výlety, dobrodružství…

5. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Rozhodně programem. Zatímco na jiných táborech (aspoň podle mých zkušeností) se hraje pár her za den a jinak si vedoucí účastníků v podstatě nevšímají, my se zodpovědně staráme o program našich účastníků opravdu pořád, 24 hodin 7 dní v týdnu. Pořád se něco děje, roleplaying funguje celý den a celou noc.
A rozdíl je taky v našem vztahu s účastníky. Naši účastníci nejsou jen děti/skoro dospělí, kteří přijedou na naši akci, ale někdo, na kom nám opravdu záleží, chceme, aby se cítil co nejlépe a s kým jednáme maximálně přátelsky. :)

6. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Rozhodně zvládat stresové situace. Tím, že máme na starosti přes léto opravdu hodně účastníků, snažíme se, aby všechno klaplo – a když pak něco nefunguje, děláme všechno pro to, abychom to zlepšili, což je občas dost náročné a stresující. Tábory mě naučily zatnout zuby a jít si dál za svým :) A taky to, že když něčemu prostě věříte, tak to jde.

7. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesl právě ty? :)
Uff…těžko říct!
Samozřejmě spoustu napjatých zážitků z nočních her, neuvěřitelný zápal do hry, když se zuby nehty rvete o vítězství, všemožný silný roleplayingový chvíle…třeba nikde jinde si asi tlustočerva nezahraju :D
Ale pro mě osobně jsou jedinečné právě ty momenty opravdové, uvolněné a upřímné srandy, kdy se válíme na dekách v trávě, meleme o blbostech a nemůžem se přestat smát :)

8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?
Skvělé přátele a kamarády, obrovský množství vzpomínek, jedinečné zážitky, které bych jinde jednoduše nezískala. Daly mi taky hodně pedagogické praxe, ze které čerpám jak v práci, tak ve škole. A taky neuvěřitelnou radost a pocit zadostiučinění :)

Carol a její Havraspár 2016
Carol a její Havraspár 2016

9. Co bys doporučil všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Nebojte se! Pokud si nejste jistí tím, jestli s námi jet, protože třeba nikoho z táborů neznáte, nebo nevíte, jaké naše tábory jsou, zkuste trochu překročit vlastní hranice, vzít trochu odvahy do hrsti a zkuste to! Naše tábory i akce jsou jednoduše pro každého, kdo miluje příběhy a dobrodružství. Vážně

Marie

×

Marie 10.1.2017
Marie 10.1.2017
O svých Fortescue zážitcích nám tentokrát něco řekla Marie, která s námi na tábor vyrazila poprvé loni. A mimochodem má dnes narozeniny a přejeme jí všechno nejlepší a nejkouzelnější!

1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Marie? :)
Marie je teď již dvanáctiletá dívka, která chodí na ZŠ Černčice u Loun. Je bláznivý milovník Harryho Pottera. Je obyčejná dívka, která sama sebe může popsat, jako docela inteligentní, když se nepočítá škola. Jiní ji popisují, jako chytrou, zábavnou dívku. Nijak se neliší od ostatních.

2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
Role playing game na facebooku, které jsem se zúčastnila společně s dalšími účastníky fortescue táborů. Postupem času jsem objevila samotnou stránku „Tábory Fortescue“, o které jsem si zjistila mnoho informací.

3. Jak dlouho jezdíš na tábory s Fortescue týmem? Chodíš i na jiné jejich akce?
Abych se přiznala, tak na těchto táborech jsem byla poprvé v roce 2016, konkrétně na táboře Harry Potter a vězeň z Azkabanu, kdy jsem si je zamilovala. A doufám, že to nebyl můj poslední fortescue tábor.
A jelikož nejsem z Prahy, tak nejezdím na jejich akce. Ačkoliv bych moc ráda.

4. Co je na Táborech Fortescue super?
Myslím si, že nejvíce super je, že přijmou kohokoliv. Ať je člověk hubený, jako vyžle, či při těle, nebo si neumí zapamatovat svůj stan, vezmou ho mezi sebe a každému se snaží věnovat naplno. Nikomu se nevěnují více, či méně. A mimo to, je na táborech Fortescue milion dalších super věcí, takže myslím, že každý se v něčem najde.

5. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Nemám moc, co porovnávat, jelikož tábory Fortescue byly u mne první. Ale co je jedinečné? Chození spát ve dvě ráno a probouzení v osm. Zvonem. A nejlepší je, když si někdo přes odpoledne dá šlofíka a daný tým pak není první při nástupu.

6. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Zřejmě to, že když spím jen pět hodin, tak mi zachutná i čočka.

7. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesla právě ty? :)
Zážitků je spoustu, ale kdybych měla vybrat nejlepší:
1) Cesta do Děravého kotle pomocí provazu.
2) Když nám jedna nejmenovaná papírová věc spadla z mostu do řeky a museli jsme to lovit.
3) A hlavně to, že seznámit se dá s člověkem i tak, že na sebe do dvaceti minut budeme řvát: „Hej kámo!“

8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?

Marie ve Zmijozelu (2016)
Marie ve Zmijozelu (2016)
Kamarádství, zábavu, máslový ležák. Ale hlavně zase chuť do života.

9. Co bys doporučil všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Jako dvanáctiletou dívku mě nebudete sice brát vážně, ale radost a chuť do života. Nikdy nevíte, zda vám život skončí teď, či za padesát let. Kdo pochopil text, pochopil i život.

Míša

×

Pro dnešek se s námi o svoji Fortescue cestu podělila Míša, která byla i na našem historicky prvním táboře a od té doby s námi jezdí každý rok :) Postupně se dostává i do role skvělé a zodpovědné vedoucí a musíme říct, že spolupracovat s lidmi, jako je Míša, je prostě radost :)

misa

1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Míša ? :)
Jsem Míša, chodím na gymnázium do Prahy a je mi osmnáct let.

2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
O táborech jsem se dozvěděla asi před sedmi lety od kamarádky, která mi nejdřív doporučila knížku (Sabriel, G. Nix), a pak tábor se stejným tématem. Jela jsem jednou, dvakrát… A teď jezdím minimálně na 2 tábory za léto. :D

3. Jak dlouho jezdíš na tábory s Fortescue týmem? Chodíš i na jiné jejich akce? A jsi pouze účastníkem, nebo se podílíš i na organizaci?
Na tábory jezdím vlastně od jejich začátku jako účastník. Nejdřív jenom Sabriel, potom Hunger Games, Harry Potter a Hra o trůny. Když před dvěma lety vznikl nápad uspořádat Harry Potter CON, přidala jsem se do týmu organizátorů. Letošní druhý ročník byl za mě snad ještě lepší. Tím jsem se dostala i k pozici praktikanta na letních táborech. Můj první tábor, kam jely děti ve věku 6-8 let, jsem si vyzkoušela z té druhé strany. Musím říct, že připravování her a nadšení dětí, když je pak hrají, stojí za všechny ty drobné komplikace.

4. Co je na Táborech Fortescue super?
Baví mě ty momenty, kdy vedoucí chvíli zapomenou, že jsou už dospělí a zapojí se do hry i třeba s těmi nejmenšími z účastníků.

5. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Hlavní rozdíl je v přístupu. Na všech členech Fortescue skupiny je vidět, že jsou tady rádi a jdou do všeho naplno. To se odráží i na atmosféře táborů a všech akcí a rychle vtáhne do děje i nově příchozí.

6. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Když je fajn skupina lidí, nezáleží na počasí ani na tom, že už jsme skoro týden nespali na normální posteli a všichni vypadáme unaveně. Odjedeme domů spokojení, plní zážitků a vzpomínek.

Míša na Bradavickém plese 2015
Míša na Bradavickém plese 2015
7. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesla právě ty? :)
Kdybych měla vybrat jeden zážitek.. to nejde! Každá akce s Fortescue je jeden velký zážitek :D

8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?
Vždycky se najde někdo, kdo bude ochotný jít do kina v kostýmu nebo v rámci HP CONu bude se mnou chodit v plášti a masce smrtijeda po večerní Přeloučí.

9. Co bys doporučila všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Každý si najde to své oblíbené, za mě příští léto je to Zaklínač!

Kuba

×

1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Kuba ? :)
Jsem Jakub Fojtík, Je mi čtrnáct let a chodím na gymnázium.
29.11.
29.11.
2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
K Fortescue mě přivedla moje starší sestřenice, která byla z akcí velmi nadšená a se mnou se podělila se zážitky. Hned na to jsem se přihlásil na tábor a nelituji toho.

3. Jak dlouho jezdíš na tábory Fortescue? Je nějaký zážitek s Fortescue, který si pamatuješ a rád na něj vzpomínáš?
Poprvé jsem byl na táborech před dvěma lety. Nejraději vzpomínám na chvíli, kdy jsem poprvé spatřil Fortescue tým. Takový tým super lidí se jen tak nenajde.

4. Co je na Táborech Fortescue super?
Nejlepší je skupina všech lidí, kteří se podílí na organizaci a celková atmosféra

5. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Nemám příliš veliké zkušenosti s jinými tábory, protože mě nikdy příliš nezaujaly. Ale musím pochválit i nadhled a nadsázku, které doprovází veškeré dění.

6. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Naučily mě opravdu si hlídat věci a nějak vést, či pracovat v týmu. Naučily mě, jaké to je být součástí něčeho většího, a především, jak být sám sebou.

7. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesl právě ty? :)
Především spoustu srandy. Já sám nejsem soutěživý typ, ale tam je potřeba ukázat vše co člověk umí a jaký doopravdy je.

Kuba jako famfrpálová hvězda!
Kuba jako famfrpálová hvězda!
8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?
Schopnost spolupracovat, vnímat lidí takoví jací jsou a především vnímat sám sebe.

9. Co bys doporučil všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Doporučil bych mít radost ze života, protože nic nekončí a slunce shoří až za čtrnáct milionů let. Doporučuji mít chuť učit se, a chuť zažít něco nového.

Viki

×

Jsme sice známí tím, že s námi na tábor jezdí klidně i vysokoškoláci, kterým už nějakou chvíli není -náct, ale to neznamená, že bychom se stranili těm nejmladším, kteří svoji dráhu dobrodruha teprve začínají. :)
Proto Vám dnes přinášíme pravidelný úterní rozhovor s 10letou Viky, která zažila už dvě letní dobrodružství pod taktovkou Fortescue :) A musíme přiznat, že nás podobné reakce docela srdečně dojímají a dostávají do kolen :“)
viki
1. Pár slov na úvod- kdo je vlastně Viky? :)
Viky je 10letá žákyně základní školy ZŠ Pod Marjánkou v Praze, milovnice boloňských špaget a velká fanynka Harryho Pottera a Hobita. Ráda dělá chemické pokusy a chtěla by se stát vědkyní.
2. Na jakých táborech jsi s Fortescue byla?
Byla jsem na MPT a na trojce Harryho Pottera.
3. Co se ti na nich líbilo nejvíc?
Co se týče Harryho Pottera- zařazování, Prasinky a Famfrpál a na MPT se mi hodně líbila závěrečná bojovka. Všude se mi moc líbily hry.
4. Byla jsi i na jiných táborech? V čem jsou jinačí?
Ne, ale byla jsem na školách v přírodě a Fortescue jsou zajímavější, dobrodružnější a veselejší
5.Naučila nebo vyzkoušela sis na Fortescue táborech něco nového?
Hodně run a nových přezdívek pro rostliny, a jak mi jde role chytače při famfrpálu.
6. Jaký super zážitek se ti z tábora vybaví? Nějaká hra, moment, chvíle?
Viki vstupuje do pohádky (2015)
Viki vstupuje do pohádky (2015)
Když na MPT unesli Voldoronovi služebníci Honzíka a ten nám potom vyprávěl, že se nebál, ale přitom si všichni myslíme, že se určitě bát musel. A na vodní kouzelnou bitvu na HP. Ta byla super a všichni jsme si ji moc užili.

Vendy

×

15.11.VENDY
vendyPravidelný úterní rozhovor je tady!
Pro tentokrát jsme vybrali Vendy, která s námi jela poprvé loni, a jejím favoritem je náš Hunger Games tábor.

1. Pár slov na úvod–kdo vlastně jsi?
Jsem Vendula :)
2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
Jednou jsme s kamarádkou seděly ve škole ve vestibulu a čekaly, až nám otevřou, a byly tam vyvěšené plakáty na různé tábory a pak jsem si všimla, že tam je Hunger Games tábor, tak jsem poprosila mamku, aby mě tam přihlásila a kamarádku, aby jela se mnou, a jelo se. Protože se mi tábor moc líbil, další léto jsem jela znova a teď pojedu zase. :)
3. Jak dlouho jezdíš na tábory s Fortescue týmem?
Zatím 2 roky.
4. Co je na Táborech Fortescue super?

Vendy na zkoušce nebezpečnosti :)
Vendy na zkoušce nebezpečnosti :)
Super kolektiv, plno lidí se společným zájmem (to si pak vykládáte od rána do večera :D), super vedoucí a nejlepší zážitky… :))
5. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Můžu jet jako táborník i když mi bude 18, na většině jiných bych musela být instruktorka/praktikantka. Téma filmů, her a seriálů.
6. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Jak si uvařit gulášovou polívku z pytlíku v ešusu na ohni :D
7. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesla právě ty? :)
Plno super zážitků, srandy, vzpomínek na ty nejstrašidelnější chvíle.
8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?
Kamarády po celé České i Slovenské republice.
9. Co bys doporučila všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Pro fanoušky HP jet na HP con, prej je to super :D

Pedris

×

8.11. PEDRIS
pedrisTentokrát nám na otázky odpovídala Pedris, která s námi na tábory jezdí už pěknou řádku let a v těch posledních se s námi zapojuje i do pořádání táborů, akcí a programů pro školy a knihovny.

1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Pedris ? :)
Pedris je osmnáctiletá studentka Gymnázia v Poličce, která jednou moc chce být učitelkou. Nejdůležitější věc, kterou musíte vědět, je, že jsem největší Potterhead, co existuje (nebo aspoň žádný z mých kamarádů nikoho nezná). Harryho Pottera jsem přečetla 51x a vlastně všechny fantasy knihy jsou něco, co mě definuje, a mají velký vliv na můj život.
2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
V naší rodině je něco, co bych nazvala táborovou tradicí. Všechni jezdili na letní tábory. A tak když mi bylo šest, přišel táta s tím, že taky na nějaký pojedu…a taky jsem jela. Tam jsem se postupem času seznámila se spoustou super lidí. No a teď jsem tady, se stejnými lidmi na tábory jezdím i je pořádám.
3. Jak dlouho jezdíš na tábory s Fortescue týmem? Chodíš i na jiné jejich akce? A jsi pouze účastníkem, nebo se podílíš i na organizaci?
Jak už jsem řekla, tak některé z nich jsem potkala už jako úplný mrně, myslím, že takových 10 let to je určitě :D .
Už druhým rokem jsem praktikant na táborech a samozřejmě i na organizaci dalších akcí. Pomáhám s organizací conů, facebookových soutěží a vlastně s čím co je zrovna potřeba a co zvládnu. Trochu mě mrzí, že nebydlím v Praze a nemůžu se proto účastnit takových věcí, jako je městská hra před premiérou Fantastických zvířat, nebo kvízu. Ale doufám, že časem se takové akce rozběhnou i jinde.
4. Co je na Táborech Fortescue super?
Celkově na „firmě“ Fortescue hlavně to, že se snažíme rozjíždět několik nových projektů pro lidi, co jsou jako my. Co mají rádi fantasy a sci-fi, ale nemají jak to rozšiřovat. Líbí se mi hlavně cony a městské hry. U nás moc takových věcí není a určitě to chybělo. A pak taky to, že si nikdo nehraje na něco víc, jen kvůli tomu, že už je u Fortescue delší dobu. Každý má šanci se pobavit.
5. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Konkrétně na letních táborech je super snad všechno. Hlavně ten role-play, jak už zmiňoval Štěpán. Prostě to, že dostanete jméno a jste najednou student Bradavic nebo rytíř Jedi. To je něco, co jen tak nezažijete. Tábory jsou sice pouze týdenní, o to ale náročnější, program se odehrává nejen přes den, ale i v noci, kdy se to vlastně nejvíc rozjede. Taky si zakládáme na originalitě a snažíme se vyhnout klasickým hrám z např. skautských táborů.
6. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Je to asi klišé, ale asi že nic není nemožné. Že můžu vydržet do tří ráno běhat po lese a bojovat se smrtijedy, ráno vstát a celý den zase fungovat, hrát famfrpál a takhle celý týden. Že dokážu za 15 minut vymyslet hru na 2 hodiny pro 25 dětí a bude je to bavit. Že hrát si na Bellatrix je vlastně dost sranda a hlavně…že všechny děti by měly mít šanci jet na tábor a zažít to, co já.
7. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesla právě ty? :)
Mám spoustu zážitků a je těžké nějaký definovat, ale uvedu třeba zážitek z Harryho Pottera. Byl to tenkrát jeden z mých prvních táborů a byla jsem v Havraspáru.Měli jsme dojít k „Černému jezeru“vyráželi jsme z tábořiště dobrých 20 minut před ostatními a cesta měla trvat maximálně půl hodiny. Jeden kluk tvrdil, že zaručeně trefí, že tam byl už milionkrát a zavelel směr doleva. Po hodině bloudění se přiznal, že jsme se asi ztratili a že chtěl dojít k jinému jezeru. No takže jsme se vraceli do tábora naštvaní, unavení, s mokrýma botama a navíc bez bodů z úkolu u jezera. Ale teď už se nad tím jen smějeme. Aspoň mám co vyprávět!
8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?

Havraspár 2016, Pedris v levo
Havraspár 2016, Pedris v levo
Už jsem zmínila snad všechno – kamarády, zážitky, zkušenosti i nové schopnosti. Z organizování táborů jsem navíc získala i nějaké ty zkušenosti o vedení dětí, které můžu jako učitelka využít.
9. Co bys doporučila všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Určitě se nebojte do něčeho zapojit, Neříkejte si věci typu ,,Ty lidi neznám, určitě mně nepřijmou a nikdo se se mnou nebude bavit!“ Tak to totiž vůbec není. Ty akce se pořádají hlavně pro nové lidi, kteří se navzájem neznají. A jak jinak chcete poznat někoho, kdo je stejný blázen do knih či seriálů?

Štěpán

×

2.11. ŠTĚPÁN DVOŘÁK – jeden ze zakladatelů a vedoucích Fortescue
stepan
1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Štěpán? :)
Kdo je Štěpán? To je hezká otázka :). Tak především jsem pořád ještě student Fakulty ekonomicko-správní na UPCE. Člověk, co se nebojí výzev a rád dělá věci po svém. Rád se věnuji sportu – posilovna, běhání, florbal, a jsem velký fanoušek fantasy. A tím to vlastně asi všechno začalo… :)

2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
Poměrně dlouhá cesta to byla! Začala, když jsem byl ještě malej a krásnej :P :D V asi 11 letech mi mamka řekla, že našla nějaký tábory, co pořádají Harryho Pottera a Pána prstenů :) Byl jsem poměrně nedůvěřivej, ale spolu s nejlepším kamarádem jsme se rozhodli, že zkusíme tábor Harryho Pottera… a v tuhle chvíli jsem si na 97% jistý, že to bylo jedno z největších rozhodnutí, které ovlivnilo můj dosavadní život :) Jezdil jsem pak každé léto na 2-3 tábory po dobu 5 let :) V 16 jsem byl na posledním táboře jako účastník a na prvních dvou jako praktikant, další leto už jsem jel jako vedoucí na HP tábor, Sabriel, Kelty a tak :) Díky tomu, že jsme tábory vedli ve fajn partě lidí, byla to zábava, ale pak přišel problém – když mi bylo asi 19, nepohodli jsme se s CK, pro kterou jsme pracovali, a došlo k rozkolu. Byl jsem přesvědčenej, že dokážu dělat různé věci jinak a hlavně lépe… a to jsem se pokusil přenést na naše vedoucí Carol a Káťu, se kterými jsme se po tomto létě sešli a vlastně založili Tábory Fortescue :)

3. Jaká je tvoje funkce ve Fortescue týmu? Co máš na starosti?
Dřív to byla hlavně organizace nočního programu, oddílový vedoucí a komunikace s účastníky – vesměs jsem dělal jen to, že jsem trávil veškerý svůj čas s dětmi, a to mě šíleně naplňovalo a bylo to skvělý :) Od doby, co existujeme samostatně jako Tábory Fortescue, jsem zodpovědný hlavně za finance, a organizaci ve smyslu zázemí (materiál, jídlo, prostory), leadership a celkově řízení týmu, kde se snažím, abychom každý dělali to, co je pro nás ideální. Snažím se ostatní motivovat a „popohánět“, abychom neusnuli na vavřínech a pořád se posouvali dopředu :)

4. Co je na Táborech Fortescue super?
Na Táborech Fortescue je super spousta věcí – pro mě jsou to především lidé, se kterými netrávíme čas už jen na táboře, ale scházíme se několikrát do roka. Trávíme spolu podzimní prázdniny, letos jedeme s nejstaršími účastníky oslavit společně Nový rok na hory. Fortescue tábory nejsou jen o nás třech, kteří jsme s nimi začali, ale o celou komunitu lidí, která je naprosto skvělá :)

5. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Řekl bych, že hlavně roleplayingem – u nás na táborech vlastně dostanete své kouzelnické jméno a díky němu se stanete součástí fantasy světa, buď jako kouzelník, Jedi, splátce a všechny další postavy. Hra končí až ve chvíli, kdy si vás odvážejí rodiče, a pro většinu z nás nekončí vůbec :)
Krom tohoto si myslím, že máme dost odlišný způsob práce s dětmi; sami víme, co jsme neměli rádi, a věříme, že většina věcí se dá řešit v pohodě, nekonfliktně a hlavně pomocí respektu :) Nezakazujeme, nenutíme, snažíme se prostě být oporou a kamarádi na cestě za skvělými zážitky.

6. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Upřímně :) Většinu manuálních věcí jsem se naučil za pochodu až na táborech od dětství, ať je to rozdělání ohně, morzeovka, občas něco uvázat, po věci jako nastartovat auto kabelama, opravit různé legrácky, uvařit pro 30 lidí, postavit sprchu… a to jsou jen věci, co mě tábory naučily za běhu :) Nemluvě o věcech, které se kvůli nim učím přes rok :)

7. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesl právě ty? :)
Tohle je strašně nepříjemná otázka – z každýho tábora mám minimálně pět fakt povedenejch zážiků a přijde mi dost kritické vybrat jen jeden :( Ale pro mě nejlepším zážitkem vůbec je asi Havraspár na tripu (celodenní výlet havraspárské koleje tam a zase zpátky), kde jsem jako vedoucí Havraspáru před 2 lety dotlačil náš tým v šíleném závodu (cca 45km) k prvnímu místu. Ted po promlčecí době to už asi můžu přiznat – nehráli jsme úplně fér :D, ale věřím, že pro účastníky tohodle výletu to bylo stejně tak skvělé dobrodružství jako pro mě :D Přecejen, když dorazíte do cíle o 5 hodin dřív než ostatní, stavíte se ve 2 restauracích, 2 cukrárnách a místo 45 km ujdete pěšky maximálně 5? :P :D zakončíte to odpolední siestou na pláži… no :))) Tak třeba tenhle mám moc rád. A pak i takové to čemu se říká škola života :D Milionkrát řeknete malému dítěti – nestříkej repelentem ve stanu – proteče ti plachta :D Tak i já jsem si to ve svých 12 zkusil…no a protekla. :D

Štěpán a jeho vítězný Zmijozel (HP3)
Štěpán a jeho vítězný Zmijozel (HP3 2016)
8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?
Hlavně neskutečné lidi a strašně moc zážitků + skvělou pedagogickou praxi, zvládání stresu, řešení komplikovaných situací… a prostě neumím si představit, jaký bych byl, kdybych tenkrát neřekl „tak začnem jezdit na tábory“ :)

9. Co bys doporučil všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Včera bylo pozdě! Už je nejvyšší čas, věřte mi :) Já začal brzo a jsem za to rád, ale dá se začít ještě dřív :) A myslím si, ať už se jedná o tábory, nebo o něco jiného, všem to dává neskutečně moc :) Fortescue aktivity vám umožní poznat stejné šílence, jako jste vy, i když si myslíte, že to nejde