Štěpán

2.11. ŠTĚPÁN DVOŘÁK – jeden ze zakladatelů a vedoucích Fortescue
stepan
1. Pár slov na úvod – kdo je vlastně Štěpán? :)
Kdo je Štěpán? To je hezká otázka :). Tak především jsem pořád ještě student Fakulty ekonomicko-správní na UPCE. Člověk, co se nebojí výzev a rád dělá věci po svém. Rád se věnuji sportu – posilovna, běhání, florbal, a jsem velký fanoušek fantasy. A tím to vlastně asi všechno začalo… :)

2. Co tě přivedlo k Táborům Fortescue?
Poměrně dlouhá cesta to byla! Začala, když jsem byl ještě malej a krásnej :P :D V asi 11 letech mi mamka řekla, že našla nějaký tábory, co pořádají Harryho Pottera a Pána prstenů :) Byl jsem poměrně nedůvěřivej, ale spolu s nejlepším kamarádem jsme se rozhodli, že zkusíme tábor Harryho Pottera… a v tuhle chvíli jsem si na 97% jistý, že to bylo jedno z největších rozhodnutí, které ovlivnilo můj dosavadní život :) Jezdil jsem pak každé léto na 2-3 tábory po dobu 5 let :) V 16 jsem byl na posledním táboře jako účastník a na prvních dvou jako praktikant, další leto už jsem jel jako vedoucí na HP tábor, Sabriel, Kelty a tak :) Díky tomu, že jsme tábory vedli ve fajn partě lidí, byla to zábava, ale pak přišel problém – když mi bylo asi 19, nepohodli jsme se s CK, pro kterou jsme pracovali, a došlo k rozkolu. Byl jsem přesvědčenej, že dokážu dělat různé věci jinak a hlavně lépe… a to jsem se pokusil přenést na naše vedoucí Carol a Káťu, se kterými jsme se po tomto létě sešli a vlastně založili Tábory Fortescue :)

3. Jaká je tvoje funkce ve Fortescue týmu? Co máš na starosti?
Dřív to byla hlavně organizace nočního programu, oddílový vedoucí a komunikace s účastníky – vesměs jsem dělal jen to, že jsem trávil veškerý svůj čas s dětmi, a to mě šíleně naplňovalo a bylo to skvělý :) Od doby, co existujeme samostatně jako Tábory Fortescue, jsem zodpovědný hlavně za finance, a organizaci ve smyslu zázemí (materiál, jídlo, prostory), leadership a celkově řízení týmu, kde se snažím, abychom každý dělali to, co je pro nás ideální. Snažím se ostatní motivovat a „popohánět“, abychom neusnuli na vavřínech a pořád se posouvali dopředu :)

4. Co je na Táborech Fortescue super?
Na Táborech Fortescue je super spousta věcí – pro mě jsou to především lidé, se kterými netrávíme čas už jen na táboře, ale scházíme se několikrát do roka. Trávíme spolu podzimní prázdniny, letos jedeme s nejstaršími účastníky oslavit společně Nový rok na hory. Fortescue tábory nejsou jen o nás třech, kteří jsme s nimi začali, ale o celou komunitu lidí, která je naprosto skvělá :)

5. Čím se Fortescue tábory liší od ostatních? V čem jsou jedinečné?
Řekl bych, že hlavně roleplayingem – u nás na táborech vlastně dostanete své kouzelnické jméno a díky němu se stanete součástí fantasy světa, buď jako kouzelník, Jedi, splátce a všechny další postavy. Hra končí až ve chvíli, kdy si vás odvážejí rodiče, a pro většinu z nás nekončí vůbec :)
Krom tohoto si myslím, že máme dost odlišný způsob práce s dětmi; sami víme, co jsme neměli rádi, a věříme, že většina věcí se dá řešit v pohodě, nekonfliktně a hlavně pomocí respektu :) Nezakazujeme, nenutíme, snažíme se prostě být oporou a kamarádi na cestě za skvělými zážitky.

6. Co tě Tábory Fortescue naučily?
Upřímně :) Většinu manuálních věcí jsem se naučil za pochodu až na táborech od dětství, ať je to rozdělání ohně, morzeovka, občas něco uvázat, po věci jako nastartovat auto kabelama, opravit různé legrácky, uvařit pro 30 lidí, postavit sprchu… a to jsou jen věci, co mě tábory naučily za běhu :) Nemluvě o věcech, které se kvůli nim učím přes rok :)

7. Protože jsou Tábory Fortescue zážitkové, jaké jedinečné zážitky sis z nich odnesl právě ty? :)
Tohle je strašně nepříjemná otázka – z každýho tábora mám minimálně pět fakt povedenejch zážiků a přijde mi dost kritické vybrat jen jeden :( Ale pro mě nejlepším zážitkem vůbec je asi Havraspár na tripu (celodenní výlet havraspárské koleje tam a zase zpátky), kde jsem jako vedoucí Havraspáru před 2 lety dotlačil náš tým v šíleném závodu (cca 45km) k prvnímu místu. Ted po promlčecí době to už asi můžu přiznat – nehráli jsme úplně fér :D, ale věřím, že pro účastníky tohodle výletu to bylo stejně tak skvělé dobrodružství jako pro mě :D Přecejen, když dorazíte do cíle o 5 hodin dřív než ostatní, stavíte se ve 2 restauracích, 2 cukrárnách a místo 45 km ujdete pěšky maximálně 5? :P :D zakončíte to odpolední siestou na pláži… no :))) Tak třeba tenhle mám moc rád. A pak i takové to čemu se říká škola života :D Milionkrát řeknete malému dítěti – nestříkej repelentem ve stanu – proteče ti plachta :D Tak i já jsem si to ve svých 12 zkusil…no a protekla. :D

Štěpán a jeho vítězný Zmijozel (HP3)
Štěpán a jeho vítězný Zmijozel (HP3 2016)
8. Co dalšího ti přinesly Tábory Fortescue do života?
Hlavně neskutečné lidi a strašně moc zážitků + skvělou pedagogickou praxi, zvládání stresu, řešení komplikovaných situací… a prostě neumím si představit, jaký bych byl, kdybych tenkrát neřekl „tak začnem jezdit na tábory“ :)

9. Co bys doporučil všem, kteří přemýšlí o zapojení se do Fortescue aktivit?
Včera bylo pozdě! Už je nejvyšší čas, věřte mi :) Já začal brzo a jsem za to rád, ale dá se začít ještě dřív :) A myslím si, ať už se jedná o tábory, nebo o něco jiného, všem to dává neskutečně moc :) Fortescue aktivity vám umožní poznat stejné šílence, jako jste vy, i když si myslíte, že to nejde